Chřipka podle laboratoří neexistuje. Nebyl evidován ani jeden případ

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chripka nemoc
Zdroj: RomarioIen/Shutterstock.com

Státní zdravotní ústav (SZÚ) vytvořil hodnocení pro období chřipkové sezony 2020 až 2021. České laboratoře podle toho v uplynulé sezóně neevidovaly ani jeden případ klasické chřipky. Mohou za tím stát i opatření proti onemocnění covid-19.

Za počtem snížených respiračních virů podle informací CNN Prima NEWS stojí přísnější opatření a pravidla v rámci onemocnění covidem.

Přitom za minulou sezónu odborníci evidovali přes 300 vážných případů chřipkové infekce, kdy pacienti museli být hospitalizováni na jednotce intenzivní péče. Z toho jich 58 nemoci podlehlo.

Chřipka mezi námi stále je

To v žádném případě ale neznamená, že se chřipka u nás neobjevila. „V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezoně 2020 až 2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky,“ píše se ve zprávě. Tu vypracovala vedoucí laboratoře Helena Jiřincová a Jan Kynčl z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

V České republice je proti šíření koronaviru zavedeno hned několik opatření. Například rozestupy, nošení respirátorů na veřejnosti a v uzavřených prostorách, jsou zavřené obchody, služby, některé školy a lidé více pracují z domova. A chřipka se přenáší podobným způsobem jako koronavirus, i proto došlo k menšímu šíření jejích virů.

Lidé podle CNN Prima NEWS ale kvůli aktuální situaci chodili méně k doktorům. „Pandemie covidu měla podle zprávy vliv i na sběr dat o chřipce, protože lidé zřejmě při některých obtížích nevyhledali zdravotní péči. Ve srovnání s předchozími sezonami tak laboratoře dostaly k posouzení asi o pětinu vzorků méně,“ informuje web.

Jakmile se podle odborníků naočkuje většina populace, život se vrátí zpět k normálu a chřipkové viry se opět vrátí k běžným hodnotám výskytu.

„Nadále nelze vyloučit možnou vysoce rizikovou kombinaci výskytu onemocnění covid-19 a chřipky,“ informují ve zprávě. I přesto ale doporučují v nadcházející sezóně podstoupit očkování proti chřipce. Týká se to především lidí, kteří jsou náchylní k tomuto onemocnění, či těch chronicky nemocných.

Podobné je to v celé Evropě

Podobně je na tom ale i zbytek Evropy. Za uplynulých čtrnáct týdnů v tomto roce bylo podle odborníků zachyceno jen něco kolem 800 případů nákazou chřipky.

Na přelomu let 2019 a 2020 podle SZÚ bylo na území Česka evidováno něco kolem 300 případů. Z toho jich 58 na následky onemocnění podlehlo. V této sezoně k lékaři přišlo více jak 1,15 milionů obyvatel, což je 11 procent celkové populace.

O rok později, tedy v letech 2018 a 2019, vyhledala odbornou pomoc praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou téměř tisícovka lidí. 625 jich bylo hospitalizováno s těžkým průběhem a 195 jich zemřelo. Podle lékařů se každoročně odhaduje 1500–2000 případů úmrtí na chřipku.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články