Oceán vyplavil tělo zemřelého s covidem. Tichomořské ostrovní země zavřely hranice

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vanuatu plaz
Zdroj: rob_travel/Shutterstock.com

Oblast tichomořských ostrovních zemí se skládá z 15 ostrovů. Na jednom z ostrovů Vanuatu na tři dny tamní vláda zakázala cestování z hlavního města. A to z důvodu vyplavení lidského těla, u kterého se prokázala nákaza onemocněním covid-19. S informací přišla zahraniční CNN.

K nálezu došlo kousek od hlavního mola hlavního města Port Vila na ostrově Efate, kde nehybné tělo 11. dubna zahlédl tamní rybář. Ten samý den z onoho přístavu vyplul britský tanker, který podle tamní veřejnoprávní televize RNZ ohlásil, že mu chybí jeden člen posádky.

Jednalo se o člena britského tankeru

Příslušné vanuatské orgány nařídily návrat tankeru a byla vyhlášena i pátrací akce. Poté, co bylo tělo člena posádky nalezeno na pláži, úřady tanker zadržely. Podle RNZ bylo tělo odvezeno do márnice a později pozitivně testováno na covid-19.

Podle tamních médií doposud není příčina úmrtí jasná. Zda se jednalo o nemoc, nebo za tím stojí něco jiného, se zatím vyšetřuje. Ministerstvo infrastruktury a veřejných služeb zámořské ministerstvo přístavů a ​​námořnictva žádá o další informace.

Podle univerzity Johna Hopkinse země Vanuatu za celou dobu koronavirové krize evidovala jen tři případy nakažení. První se na ostrově objevil loni v listopadu, další dva letos v dubnu.

„Většina vzdálených ostrovních zemí jižního Pacifiku hlásila velmi málo případů koronaviru a Vanuatu – domov pro přibližně 300 000 lidí – není výjimkou,“ informuje zahraniční CNN.

Předseda vlády Bob Loughman podal vyjádření. V něm potvrdil, že za současné situace země přijala určitá opatření. Je například zcela omezen pohyb obyvatel. Podle tamní televize RNZ má vláda vše pod kontrolou a zároveň se snaží monitorovat pohyb tamních lidí.

Opozice některé kroky kritizuje

Do karantény se zatím dostalo 16 lidí. Jedná se o policisty, kteří zasahovali u nalezeného těla na pláži. „Generální ředitel pro zdraví Russell Tamata naléhá na veřejnost, aby podstoupila testy, ačkoli podle RNZ je riziko komunitního přenosu nízké,“ informují zahraniční weby.

Tamní vůdce opozice Ralph Regenvanu na svém twitterovém účtu napsal, že opatření jsou přísná a v každém případě se případ musí zcela prošetřit. Zároveň ale vytkl vládě zacházení s tělem. Dle něj mělo být tělo bezpečně uloženo někde na veřejném místě, aby se za něj lidé mohli modlit a truchlit.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články