Chystá se otevření bazénů a další rozvolnění. Změní se také počet testů, na které budeme mít nárok

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
petr arenberger
Zdroj: Daniel Černovský / CNC / Profimedia

V pondělí, stejně jako je to v posledních týdnech pokaždé, nastala další vlna rozvolňování opatření. Týká se to služeb, kultury, amatérského sportu, ale také školství. A další zmírnění opatření se chystají na další týden.

Vláda kromě opatření ruší nebo jen omezí kompenzační programy pro firmy a podnikatele, které pandemie koronaviru zasáhla finančně. Od 31. května budou moci otevřít venkovní bazény, ale přijmout budou moct jen polovinu návštěvníků. Nově se budou moci vytvářet skupinové prohlídky v muzeích nebo na zámcích.

Cena za test se sníží pro samoplátce i pojišťovny

Od června budou mít lidé hrazené pojišťovnou dva PCR testy na COVID-19, pokud se rozhodnou pro méně spolehlivý antigenní test, budou k dispozici čtyři. Informace přinesla ČTK, která uveřejnila také vyjádření teď již bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera.

„Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům,“ řekl Arenberger po jednání vlády. PCR test by nově měl stát 600 korun, antigenní 250. V České republice se po dlouhých měsících otevřely také hotely a penziony, i když s velmi omezenou kapacitou.

Vnitřní prostory restaurací a dalších zařízení by se mohly otevřít 14. června. Nesmí se ale zhoršit epidemiologická situace v zemi. Vnitřní prostory se lidem otevřely také v divadlech, kinech, cirkusech, své pavilony mohly otevřít botanické a zoologické zahrady.

Ve školách už sedí všichni žáci prvního i druhého stupně základních škol, stejně jako se naplnily třídy na školách středních. Na vysokých školách začíná zkouškové období, takže mnoho z univerzit nebude posluchárny pro studenty otevírat.

Sportovních aktivit nebo oslav se může zúčastnit až 150 lidí venku

Na koupalištích mohou lidé ve vnitřních prostorech využít pouze šatny. Skupinové prohlídky na hradech či zámcích mohou být po deseti osobách, pokud se ale prokáží negativními testy, může jich ve skupině být až třicet. Ve fitness centrech nebo vnitřních sportovištích se může sejít až 75 lidí, venku se počet zvýší na 150.

Došlo také k rozšíření registrací k očkování. Hlásit se mohou zájemci od věku 35 let, od úterní půlnoci se otevře možnost pro osoby starší třiceti let. Podle počtu zájemců o očkování je jasné, že mezi mladšími lidmi o očkování proti COVID-19 není velký zájem.

Abyste si mohli dát oběd na zahrádce nebo zajít do posilovny, musíte se buď prokázat negativním testem, certifikátem o očkování nebo dokladem, že jste nemoc už prodělali. Tady je ale hranice 180 dní. Očkování přitom nemusí být dokončené, stačí, když budete 22 dní od podání první dávky. S tím ale nesouhlasí odborníci.

S tím, jak se vylepšuje epidemiologická situace, se postupně omezují, nebo dokonce ruší programy pro podnikatele nebo firmy. Pomoc dostanou jen uzavřené provozovny, které mohou využít program Antivirus nebo další programy od ministerstva průmyslu a obchodu.

Autor: Raina TomanováSouvisející články