Co všechno se otevře 3. května? Dnes to projedná vláda

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
otevreni obchodu
Zdroj: Shutterstock

Vláda na dnešním jednání probere, co vše se změní v protiepidemických opatřeních 3. května, kdy by mělo v Česku začít další rozvolňování. Pokud by zeslabila pandemie, mohly by se otevřít doposud zavřené obchody i část služeb. Dále bude vláda jednat o povýšení šéfa BIS či o programu k přijetí eura.

Vláda dnes projedná a informuje o změnách protiepidemických opatření, které by měly v případě zeslabení současné pandemie vejít v platnost 3. května. Podle ČTK by se mohly otevřít obchody uzavřené z důvodu zpomalení šíření nemoci covid-19 a povolena by mohla být i část služeb.

Testování ve firmách a očkování

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) ČTK řekl, že vláda projedná též pravidla využití testů. Do konce dubna musí totiž rozhodnout, zda bude nadále pokračovat povinné testování ve firmách i v červnu, či dokonce déle.

Kabinet bude dále v souvislosti se současnou pandemií jednat o snížení věkové hranice pro osoby s nárokem na očkování proti covidu-19. „Zítra navrhnu na Radě pro zdravotní rizika otevřít od středy očkování pro lidi 55+,“ napsal včera premiér Andrej Babiš (ANO) na svém twitteru.

V současnosti se mohou nechat k očkování registrovat pouze osoby starší 60 let, ohrožené skupiny obyvatel a vybrané profese.

Pouze první dávku vakcíny zatím v Česku dostalo 931 128 osob a 945 543 lidí bylo již naočkováno oběma dávkami.

Přijetí eura a rozdělení Moravy a Česka

Ministři a premiér dnes budou jednat i o tématech mimo současnou pandemii. Babiš již avizoval, že vláda nejspíše navrhne povýšení šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do hodnosti generála.

Tento krok ale bude muset stvrdit prezident Miloš Zeman, který to už v minulosti pětkrát odmítl. Ve svém nedělním projevu uvedl, že by se i tentokrát nejspíše rozhodl stejně, protože k povýšení údajně nevidí důvod.

Kromě zmíněného je na programu dnešního jednání i návrh poslanců SPD na vydání zákona o zemském zřízení České republiky, podle kterého by se ČR rozdělila na zemi Českou a zemi Moravskoslezskou.

Vláda projedná přijetí eura v rámci Konvergenčního programu či Strategii sociálního začleňování 2021-2030 a navrhne jmenování rektora Univerzity Palackého v Olomouci pro období 2021–2025.

Autor: Petr HejčlSouvisející články