Další vlna pandemie i přes plně naočkované občany? Odborníci řekli svůj názor

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani
Zdroj: Shutterstock

Kanada by mohla podle odborníků zaznamenat obnovení případů covid-19, i když se této zemi podaří plně naočkovat většinu populace. Jak je na tom Česká republika s očkováním a měli bychom se obávat návratu nebezpečného viru?

Epidemiolog z University of Saskatchewan Nazeem Muhajarine v pátek pro Global News uvedl, že by mohly nové nebo stávající varianty ohrozit Kanadu a nákaza by mohla obnovit čísla z minulého roku.

Rozvolnění, které se vymstilo

Muhajarine například poukázal na východoafrický ostrovní stát Seychely, který měl nejméně šedesát procent své populace plně naočkovaný vakcínami Sinopharm nebo AstraZeneca.

Vzhledem k tomu, že většina obyvatel této země měla již obě dvě dávky, rozhodl se ostrovní stát otevřít své hranice cestovnímu ruchu. Podle Muhajarine však nakonec došlo k dalšímu nárůstu viru, za což mohly jeho mutace.

Podle expertů je třeba dbát zvýšené pozornosti na to, aby byli všichni obyvatelé zemí naočkováni dvěma dávkami. U nás dostaly aktuálně první dávku skoro čtyři miliony lidí, obě dvě dávky pak pouze jeden a půl milionu.

V Kanadě se z velké části stala dominantní variantou britská mutace, která byla nebezpečnější než ta, která se objevila na začátku pandemie.

Vakcinace je účinná

Při výzkumech se vakcína Pfizer/BioNTech ukázala jako účinná proti britské mutaci, stejně tak jako vakcína firmy Moderna, která je účinná i proti jihoafrické mutaci viru.

Muhajarine vyzval kanadskou vládu, aby bylo naočkováno co nejvíce lidí i druhou dávkou vakcíny a aby bylo zvýšeno monitorování infekčních chorob a rychlotestů, které si mohou lidé provést doma.

Doktor Jason Kindrachuk, virolog z University of Manitoba, uvedl, že ačkoliv již první dávka chrání před nebezpečným virem, stále existuje nejistota, zda se v budoucnu neobjeví další vlna koronaviru.

„Je to těžké posoudit. Mohu říci, že virus je i nadále nepředvídatelný. Ačkoliv se jeví očkování jako účinné, nemůžeme vědět, zda se neobjeví zcela nová mutace, která by očkovací plán pokazila,“ uvedl Kindrachuk.

Podle doktora je však důležité nechat naočkovat co nejvíce lidí. Očkování je primárním způsobem boje proti další vlně a výsledky očkování ukazují, že jsme na dobré cestě. U nás je od 4. června otevřena registrace pro občany starší šestnácti let a čím více lidí bude naočkovaných, tím méně restrikcí budou muset občané snášet.

Autor: František OlšaSouvisející články