S očkováním z ciziny u nás narazíte. Fotograf Václava Havla popsal svou negativní zkušenost

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vaclav havel
Zdroj: Michal Kalasek / Shutterstock.com

Očkování jako propustka ke svobodnějšímu životu, tak komentují mladí Češi své důvody k očkování. Česká televize přišla na svém webu se zprávou, že očkování ze zahraničí nebude v České republice uznáno. Rozhodlo tak ministerstvo zdravotnictví. Negativní zkušenost popsal například osobní fotograf Václava Havla.

Očkování je v Česku zárukou oproštění se od testů a získání možnosti, jak si zajít do restaurace, za kulturou nebo třeba do fitness centra. Člověk ale musí být naočkován u nás. Pokud jste se nechali očkovat v zahraničí, máte dle ministerstva zdravotnictví smůlu.

Očkováním se svět zatím neotevírá

Svou zkušenost České televizi sdělil i bývalý osobní fotograf Václava Havla Jiří Jírů. Ten pendluje mezi Prahou a Bruselem a obě dávky očkování dostal v Belgii. V České republice ale narazil.

„Bohužel vůbec není pravda, že když bude člověk očkovaný, otevře se mu svět,“ říká Jírů. Vzhledem k četnosti jeho cest mezi oběma zeměmi musí neustále podstupovat placené PCR testy.

Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví tak zkomplikovalo život více než sto tisícům Čechů, kteří žijí na území Evropské unie. Více než sto osob má očkování z USA a někteří Češi využili i srbské očkování.

Strach z falšování dokumentů

Problémem není očkovací látka. Ta je v zahraničí stejná jako u nás. Problémem je strach z falšování dokumentů. Ministerstvo zdravotnictví si rozhodnutí hájí tím, že není možné zjistit, jestli potvrzení o očkovaní vydané v zahraničí je pravé, či zfalšované. V dokumentech stojí „neexistuje jednotný postup v rámci EU a možnost ověřit si pravost certifikátu.“

Pro Seznam zprávy se k tématu vyjádřil Jakub Augusta z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. „Osoby, které podstoupily vakcinaci v zahraničí, jsou podle ochranného opatření ministerstva zdravotnictví – které zároveň stanovuje podmínky návratu do České republiky – nyní brány v podstatě jako nenaočkované,“ komentoval situaci Augusta.

Existují výjimky

Výjimku však dostaly sousední země Německo, Rakousko, Polsko a Slovensko, a také například Maďarsko a Slovinsko.

Očkování z Francie, Belgie, Itálie nebo třeba Spojených států amerických uznáno není. Premiér Andrej Babiš aktuální situaci zkritizoval. „Byli očkováni Modernou, nebo stejnými vakcínami Evropské lékové agentury, a prý to nechceme akceptovat, což mi připadá absurdní,“ komentoval Babiš.

Všechno má změnit až covid pas. Jednotný evropský covidový certifikát je nadějí pro sjednocení všech očkovaných bez ohledu na to, v jaké zemi vakcinaci dostali.

S podobnými komplikace se nepotýká jen Česká republika, ale i ostatní státy, které řeší, jakým způsobem uznávat očkování z jiných zemí.

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články