Další výskyt neznámé mutace. Víme, který okres má největší problémy s nákazou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
testovani koronavirus
Zdroj: Horth Rasur / Shutterstock.com

Doposud neznámá mutace koronaviru se objevila v jednom z českých okresů. Jako ohnisko nákazy byla označena jedna firma, školka a škola, od nakažených se nemoc přenesla na jejich rodinné příslušníky.

Kvůli zvyšujícímu se počtu nakažených musela Krajská hygienická stanice zpřísnit podmínky izolace. Podle jejího ředitele Vladimíra Valenty se dosud neznámou mutací koronaviru nakazilo minimálně 57 lidí na Českolipsku.

„Tato epidemická souvislost zahrnuje jednu firmu, základní a mateřskou školu a k tomu i rodinné kontakty,“ uvedla mluvčí hygieny Zuzana Balašová, kterou citoval server Tn.cz.

Mění se pravidla pro izolaci

Počet nakažených vzrostl v poměrně krátkém čase. „Při podezření na zmutovaný virus karanténa nebo izolace končí dalším kontrolním testem na covid-19,“ vysvětlila Balašová nově zavedená pravidla. Odebrané vzorky od nakažených vykazovaly odchylku od viru, který je v současné době v Česku běžný.

Vzorky byly odeslány do Národní referenční laboratoře. „Na potvrzení Národní referenční laboratoře, zda se jedná o indickou mutaci, čekáme,“ sdělila Balašová. Valenta již dříve uvedl, že britská mutace byla vyloučena. Stále se však může jednat o brazilskou nebo jihoafrickou mutaci, která se na Českolipsku vyskytla už v dubnu.

Zachycená mutace by však podle dosavadních informací neměla být nebezpečnější než běžná forma koronaviru. Vzorky jsou zkoumány v brněnské laboratoři Elisabeth Pharmacon. „Naštěstí je mutace v pozici, která by neměla ovlivňovat vazbu protilátek ani buněčných receptorů,“ uvedl její ředitel Omar Šerý.

Jihoafrická mutace však může napadat i ty, kteří onemocnění už prodělali. „Jinými slovy ti, co covid-19 již prodělali, tak nejsou tak dobře chráněni před jihoafrickou mutací jako před běžnými původními variantami viru,“ uvádí Šerý.

Očkování v kraji pokračuje rychlým tempem

Okres Česká Lípa podle ministerstva zahraničí vykazoval v pondělí 24. května nejvyšší počet nemocných v přepočtu na obyvatele v celé České republice. Na sto tisíc obyvatel tu za posledních sedm dní připadá 135,92 nemocných, což je vysoko nad celorepublikovým průměrem.

V Libereckém kraji se i nadále očkuje ve vysokém tempu. V pondělí 24. května bylo naočkováno více než 180 tisíc dávek, kompletním očkováním, tedy dvěma dávkami, prošlo skoro 50 tisíc obyvatel. Novinkou v očkovacích centrech je výhradní používání vakcíny Pfizer. Ostatní očkovací látky zamíří k praktikům.

V Jablonci naočkují denně přibližně 700 dávek vakcíny. „Zájem je stále velký. Otevíráme vždy termíny na týden dopředu, až když víme, kolik dávek skutečně obdržíme. Termíny se vždy rychle zaplní,“ přiblížila pro Deník mluvčí Nemocnice Jablonec Jana Válková.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články