Díky pandemii ožívá jeden typ cestování. Lidi na něm láká i něco jiného než jen pohodlí

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
karavan dovolena
Zdroj: Shutterstock

V myšlenkách se už v posledních dnech většina národa vidí na letní dovolené. Možnost pobytu v zahraničí je ale stále kvůli pandemii koronaviru mizivá. Pro tento případ se vám bude hodit něco, o co se lidé začínají čím dál tím více zajímat.

Zahraniční dovolenou si můžete užít pouze s negativním testem a čtrnáctidenní karanténou. Jak už jsme poznali, koronavirus na chvíli cestování úplně zastavil. I když se postupně rozvolňuje, je stále obtížné vycestovat.

Zřejmě i z toho důvodu se lidé poslední dobou velmi zajímají o karavany – jejich prodej vzrostl o 200 %.

Mnoho Čechů se rozhodlo pořídit si karavan a cestovat podle svého

Jak uvedl server iDnes.cz, Češi si karavany buď kupují vlastní, nebo si je pronajmou. Je to asi tak nejschůdnější varianta pro většinu z nás. Statistiky ukazují, že jejich prodej se zvýšil o celých dvě stě procent.

Prodeje vzrostly už loni na jaře, kdy vlastně pandemie začínala, a nikdo nevěděl, co bude. I přesto si chtěli Češi užít dovolenou. Lidé se báli ubytovat se v hotelích a penzionech, letecké cestování bylo také hodně omezeno.

Lidé si pochvalují hlavně bezpečnost, protože jste v kontaktu pouze s vlastní rodinou. „Zájem o obytná auta nepolevil ani v zimních měsících, kdy meziročně vzrostl až o dvě stě procent,“ řekla pro iDnes.cz Klára Hájek Velínská z Asociace kempování a karavaningu.

„Dveře se u nás v zimním období nezavřely. Lidé mají nyní o vozy zájem celoročně. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv,“ říká Jan Skolil, který zastupuje společnost FC Morelo CZ, v současné době přední prodejce právě karavanů.

Lidé kupují menší obytné vozy, které se snadno řídí

Je to jako s jakoukoliv jinou věcí – jakmile vyzkoušíte lepší variantu něčeho, už pak nebudete chtít ten standard, který jste měli. Je to stejné i s karavany, některé nabízejí mnoho úložného i obytného prostoru, oproti klasickým obytným vozům do 3,5 tuny.

Do moderních a velkých obytných vozů můžete uložit nejen nábytek nebo kola, ale do těch největších se vejde dokonce osobní automobil. Poptávka je vysoká a prodejci se snaží ji uspokojit.

Dodávají také, že karavany už nejsou jen pro starší osoby, ale dávají volnost i mladým lidem, kteří chtějí poznat nejen Českou republiku, ale celý svět. I tento pohled na karavany změnila pandemie.

Dnes už karavany nejsou jen stísněný prostor, nepohodlí při spaní ani maso z konzervy. Tyto mýty jsou dávno vyvrácené a karavany jsou opět na vrcholu. Pokud si chcete užít dovolenou bez omezení, určitě neváhejte.

Autor: Raina TomanováSouvisející články