Do letní olympiády v Tokiu zbývá jen 100 dní. Japonsko má proti covid-19 naočkované pouhé procento obyvatel

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
olympiada Tokio
Zdroj: Shutterstock

Letní olympijské hry byly kvůli pandemii koronaviru o rok odloženy. V loňském roce řešili dobrovolníci ochranu proti nemoci COVID-19, protože se na hrách sejdou sportovci z celého světa. Odpověď úředníků byla jednoduchá – dostanou lahvičku dezinfekce na ruce a dvě chirurgické roušky. Podle německé dobrovolnice Barbary Holthusové se nemluví o žádné vakcinaci ani o testování. Informoval o tom server CNN.com

Obava o zdraví sportovců, úředníků nebo dobrovolníků je umocněna možnou čtvrtou vlnou epidemie. V Japonsku je denně několik stovek tisíc pozitivních případů.

Může Tokio uspořádat tak velkou sportovní akci a udržet všechny účastníky v bezpečí?

Profesor Hideaki Oka, který je lékařem na univerzitě v Saitamě, prohlásil, že Japonsko nemusí být schopné poslední vlnu zvládnout ještě před zahájením her, které je naplánované na 23. července.

Premiér Yoshihide Suga zopakoval svůj slib zajistit 100 milionů dávek vakcíny do konce června. Japonsko dosud naočkovalo 1,1 milionu z celkového počtu 126 milionů lidí. Naočkováno je tak jedno procento populace, pouze 0,4 % obyvatel dostalo obě dávky.

Organizátoři uvedli, že se připravují na pořádání bezpečných her, na druhou stranu doufají, že vakcíny budou správně aplikovány také v jiných zemích světa a infekce bude maximální omezena.

Na olympijské hry má padnout 25 miliard dolarů a Japonsko má velkou motivaci udržet covid-19 pod kontrolou a hry uspořádat. Japonsko ale mělo problémy se schválením vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech – trvalo asi dva měsíce. Její zavedení přišlo v únoru, ale první senioři dostali očkování až 12. dubna.

Peking nabídl očkování všem sportovcům, Tokio tuto nabídku odmítlo

V Japonsku ještě nebyl naočkován ani zdravotnický personál. Lékař Oka dodal, že nevěří tomu, že se vše stihne v červnu. Pořadatelská země her tak silně zaostává za Čínou, která podala již 171 milionů dávek, a Indií, která vydala 108 milionů vakcín.

Očekává se účast více než 11 000 sportovců z více než 200 zemí celého světa. Diváci se nebudou směr her zúčastnit, právě z důvodu snížení rizika šíření covid-19. Bez očkování nebo testování ale mají sportovci i dobrovolníci malou šanci se ochránit.

Německá dobrovolnice Holthus uvedla, že prezident olympijských her Hashimoto Seiko všem během online hovoru řekl: „Spoléhám se na váš úsměv, olympiáda bude úspěšná“. Všichni ale budou mít na ústech roušky, tudíž je toto tvrzení zcela zcestné. Jak uvedla stanice CNN, někteří dobrovolníci tvrdí, že jim bylo řečeno, aby s tak velkou akcí vůbec nepočítali.

Dobrovolníci, kteří o tomto tématu očkování promluvili, si přejí zůstat v anonymitě, aby to neohrozilo jejich účast na hrách. Sportovci by před příjezdem do Japonska měli absolvovat testy, i tak ale přijdou do styku s několika stovkami lidí, kteří testováni nebudou a budou se společně přemisťovat mezi olympijskou vesnicí a sportovišti.

Organizátoři Tokio 2020 ve svém prohlášení pro CNN uvedli, že zveřejnili leták, který dobrovolníky informuje o nošení roušky, mytí rukou a dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních. Situace se každou chvíli mění a není jisté, jestli se některé sportovní události nebudou odkládat.

Autor: Raina Tomanová



Související články