Druhý termín očkování je jasně přidělen. Pokud jedete na dovolenou, tyto rady oceníte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani Dovolena
Zdroj: Shutterstock

Očkovat se v České republice nyní může každý člověk starší třiceti let. Ačkoliv se denně naočkuje přes 100 000 obyvatel, někteří lidé se obávají, že nestihnou plánovanou dovolenou. A to nejen první dávku, která v mnohých zemích k pobytu postačuje, ale především tu druhou. Podle lékařů a pracovníků očkovacích center není dovolená oprávněný důvod ke změně druhého termínu. O tomto problému promluvili odborníci pro CNN Prima NEWS.

Jedním z důvodu, proč se lidé nechávají očkovat, je i možnost svobodně cestovat za hranice státu. Dokládá to i fakt, že o vakcínu AstraZeneca není mezi lidmi příliš velký zájem. Ta se totiž přeočkovává až po 84 dnech. A to už se mnohým lidem plánujícím letní dovolenou nevyplatí.

„Nyní se nejčastěji setkáváme s tím, že naši pacienti, hlavně ti mladší, které bychom chtěli očkovat, nechtějí AstraZenecu právě z toho důvodu, že by druhou dávku dostali až za tři měsíce. To znamená, že když začnou nyní, přeočkování se dočkají až někdy v srpnu a český očkovací certifikát tedy dostanou ke konci prázdnin, což je pro ně problém,“ uvedl pro zpravodajský web Vojtěch Mucha, místopředseda Mladých praktiků.

Datum druhé dávky se řídí pokyny výrobců

Není tedy divu, že lidé se snaží s možným datem očkováním co nejvíce kalkulovat. S první dávkou může člověk do jisté míry hýbat, je omezena pouze věkem a poté volnými místy vybraného očkovacího centra, potažmo se může domluvit se svým praktickým lékařem, zda bude mít v požadovaný termín čas a vakcínu.

Datum druhé dávky už dostane člověk pevně stanovené. Přeočkování vakcínou proti koronaviru je přesně odpočítáno od té první. Zde se stát řídí pokyny jednotlivých výrobců. U AstraZeneca je to tedy 84 dní, u vakcíny značky Pfizer je to asi 42 dní a u Moderny 28.

Důvody, proč je člověk pozván na druhou dávku na přesné datum, jsou zcela praktické. Prvním je nutnosti dodržet předepsané očkovací rozestupy, které stanovují výrobci vakcíny. A druhým je zásobování očkovacích center očkovacími látkami proti onemocnění covid-19. Ty jsou totiž poté automaticky objednávány na dobu druhé dávky.

Odložení druhé dávky — pouze vážné zdravotní důvody

Tím stát přechází tomu, že by někde vakcína na druhou dávku chyběla či přebývala. Jako důvod k tomu, aby člověk nedorazil na daný přeočkovací termín, jsou uznávány pouze závažné zdravotní potíže. Vysvětluje to ministerstvo zdravotnictví na svých webových stránkách.

„Pokud jste již obdržel/a 1. dávku, pak máte i pevně daný termín 2. dávky. Na očkovacím místě s tímto termínem počítají, dle něj distribuují a podávají vakcíny i dalším lidem. Zkuste na očkovací místo zavolat, zda by nešel 2. termín posunout, ovšem posunout i tak půjde jen v řádu dnů – 2. dávka musí být podána v daných časových intervalech,“ stojí v informacích.

S tím, že lidé mají obavy, že v době přeočkování budou v zahraničí, se setkávají očkovací centra i praktičtí lékaři. „Týká se to zejména pacientů očkovaných látkou od firmy AstraZeneca a od firmy Moderna. Z důvodů jasně nastavených pravidel přeočkování vydaných ministerstvem nelze obvykle těmto požadavkům vyhovět a trpělivě to našim pacientům vysvětlujeme,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Michal Bábíček, místopředseda Sdružení praktických lékařů.

Autor: Markéta Krejčí



Související články