Epidemie na Tchaj-wanu sílí. Co se pokazilo?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tchaj wan
Zdroj: Shutterstock.com

Tchaj-wan byl po dlouhou dobu jeden z nejlepších států, co se týká zvládání současné pandemie. V posledních týdnech tu však začíná křivka nových denních případů rapidně stoupat. Tchaj-wan už proto požádal o pomoc i Spojené státy.

Od začátku pandemie ještě donedávna neměl Tchaj-wan během jediného dne více jak 30 nově nakažených nemocí covid-19. Před týdnem však tuto metu pokořil a 20. května zaznamenal během jediného dne rekordních 292 nových případů infekce.

Úřady ihned po slabém nárustu počtu nakažených přistoupily k zavedení nových preventivních opatření a vyzvaly občany, aby dbali zvýšené opatrnosti. Křivka však i přesto roste.

Lhostejnost

Tchaj-wan byl přitom dlouhou dobu světovou špičkou, co se zvládání pandemie týče. Tamní vláda byla totiž schopna efektivně uzavřít hranice, ve většině místech se dodržovalo nošení ochrany dýchacích cest a velmi spolehlivě tu fungovalo trasování pozitivních osob.

Hranice jsou tu pro zahraniční turisty uzavřené stále. Problém však nastal při lokálním šíření infekce.

Kvůli nízkému počtu případů se například v nemocnicích testovalo na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 velmi málo.

Podle serveru Our World in Data prováděl Tchaj-wan v květnu pouze 0,55 testu denně na 1000 obyvatel. Česká republika provádí pro porovnání denně 17,64 testů na 1000 obyvatel.

„Doktoři to nebrali vážně, nemocnice nebyly v pohotovosti, neprovádělo se mnoho trasování kontaktů. Rozhodně tu byla cítit určitá lhostejnost,“ vysvětlil pro BBC profesor Lin Hsien-ho z Národní tchajwanské univerzity.

Lhostejnost se pak promítla i do ostatních opatření. Vláda totiž zmírnila karanténu pro neočkované piloty přilétající ze zahraničí. Právě v jednom z hotelů, kde byli tito piloti ubytováni, pak nákaza propukla.

Pomoc USA

Tchajwanský ministr zdravotnictví Chen Shih-chung však uvedl, že i přesto, že je v zemi epidemie na vrcholu, nejsou zaznamenány žádné nečekané situace a trasování pozitivních kontaktů probíhá v pořádku.

Tchaj-wan má více než 23,5 milionů obyvatel a 292 nových případů denně je v porovnání s ostatními zeměmi včetně České republiky stále velmi malé číslo. Na rozdíl například od nás tu však obyvatelé nemají vytvořenou ani naočkovanou ani post-chorobní imunitu, takže se zde může nákaza rozšířit mnohem rychleji.

Tchaj-wan má zatím k dispozici pouze 700 tisíc vakcín od firmy AstraZeneca. Kvůli obavám ze šíření nákazy proto dnes ministr Chen jednal se svým americkým protějškem Xavierem Becerrou o pomoci ze strany Spojených států. Ty však s Tchaj-wanem, který pevninská Čína považuje za svou součást, nemají formální politický vztah.

„V tomto bodě naléhavě potřebujeme vakcíny a doufám, že (Becerra) podpoří Tchaj-wan, když dojde na vakcíny, které budou Spojené státy distribuovat,“ citovala Chena agentura Reuters.

Autor: Petr Hejčl



Související články