Epidemie stále ustupuje. Incidence znovu poklesla, čeká nás další rozvolňování?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ockovaci centrum
Zdroj: Petr Eret / MAFRA / Profimedia.cz

Ve středu se v České republice nakazilo koronavirem 541 lidí, což je nejméně od prvního září, co se týče pracovního dne. Na 100 tisíc obyvatel tak připadá už jen 35 nakažených.

Naočkováno bylo téměř 100 tisíc lidí, v nemocnicích je stále přes 700 pacientů, ale jen 124 z nich potřebuje nepřetržitou péči. Údaje přineslo ministerstvo zdravotnictví. Zdravotníci už rozdali téměř 5 milionů dávek vakcíny proti covid-19.

Reprodukční číslo se již týden drží na stejné hodnotě

Ve středu se nechalo očkovat skoro 98 tisíc lidí, což je o desetinu více než minulý týden. Reprodukční číslo, které udává, kolik se nakazí lidí od jednoho pozitivního člověka, je již týden na hodnotě 0,7. Šíření nákazy tak pořád ustupuje, vláda tedy může jednat o dalším rozvolňování opatření.

Od začátku epidemie zdravotníci evidují asi 1,66 milionu nakažených. Zemřelo přes 30 000 pacientů. Počet mrtvých se ale posledních několik dní drží pod číslem deset. Incident klesá už od 12. dubna, což znamená, že epidemie je na ústupu. V ten den bylo číslo 278, dnes kleslo na 35. Tento údaj má velkou roli při rozvolňování.

Nejlépe jsou na tom Karlovarský, který má pouze 4 případy na 100 tisíc nakažených, za ním je Královéhradecký s číslem 15. Naopak nejvyšší počet je ve Zlínském (61), Olomouckém (51) a Moravskoslezském (50) kraji.

S epidemií bojujeme už více než 14 měsíců

Nejhorší situace byla v České republice na konci loňského října a začátkem ledna 2021. V tu dobu se incidence blížila 850 případům na 100 tisíc obyvatel. Od začátku března ale začala klesat až na současných 35. Na jaře se začaly zavírat regiony, jako první to byl Trutnovský a Chebský okres.

O několik týdnů později už patřily mezi ty nejlepší. Na přelomu února a března ale patřil Královéhradecký kraj mezi nejhorší s počtem 1 200 nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel. Otevřená jsou nyní například fitness centra nebo zahrádky restaurací, kterým však nepřeje počasí posledních dní.

Do posiloven se podle průzkumů lidé také nehrnou, většině vadí, že nemohou po cvičení použít sprchy nebo se musí prokazovat testem. Vláda bude jednat o otevření venkovních bazénů, nebo dokonce vnitřních prostor restaurací.

S koronavirem teď nejvíce zápasí na Ukrajině, která patří mezi nejvíce postižené státy. Na covid-19 tu zemřelo již přes 50 000 obyvatel. Špatně je na tom také Indie, podle agentury Reuters přibylo za posledních 24 hodin přes 211 tisíc nakažených osob.

Autor: Raina TomanováSouvisející články