Epidemie v Česku opravdu ustupuje. Čísla hovoří jasně

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
covid vakcina
Zdroj: Shutterstock

Tempo očkování se během posledních pár dní zásadně zrychlilo. V úterý bylo potvrzeno jen 1673 případů nakažení koronavirem, což je o více než 700 méně, než bylo minulý týden.

Naočkovat se proti nemoci covid-19 přišlo v úterý více než 77 tisíc lidí, oproti pondělí se podalo o 2000 vakcín více. Údaje přineslo ministerstvo zdravotnictví.

Počet nakažených stále klesá, v pondělí se bude znovu rozvolňovat

Indidence už klesla na 88 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Aby se mohlo rozvolňovat, je potřeba mít počet nakažených na 75. Očkovat se v České republice začalo již na konci prosince. Do úterního večera bylo podáno asi 3,8 milionů dávek.

Dvě dávky už má přes milion obyvatel, což je desetina obyvatel. Tempo očkování se ale zrychluje, a pokud to tak bude pokračovat, očkování může brzy skončit. Ve čtvrtek se podal rekordní počet vakcín, a to téměř 88 tisíc.

V České republice se používají k očkování vakcíny od čtyř firem – Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. U poslední jmenované společnosti přitom stačí jen jedna dávka vakcíny, na druhou už lidé nemusí.

Denní počet nakažených se snižuje již od začátku března, kdy se dostaly až na 17 tisíc. Snižují se i počty mrtvých s covid-19. Dohromady od začátku pandemie ale zemřelo téměř 30 tisíc lidí. Nejhorší statistiku má letošní březen, během kterého zemřelo přes 6 000 lidí.

Méně lidí s covid-19 v nemocnicích

Klesá i počet hospitalizovaných obyvatel. V úterý už to bylo necelých 1 800 lidí, což je o 180 méně než předchozí den. Před dvěma měsíci to bylo kolem 9 000 pacientů.

Ve statistikách nemocnic ale nenajdete pacienty, kteří už jsou sice na koronavirus negativní, ale stále musí v nemocnici zůstat. Lůžek s plicní ventilací není obsazeno asi 20 % z celkového počtu.

Klesá počet testovaných osob. Podíl pozitivních testů ale oproti pondělí stoupl, zvýšil se na 0,13 procenta. Reprodukční číslo ale mírně kleslo na 0,79. Toto číslo udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivní člověk.

Pandemie začala již v březnu roku 2020 a od té doby bylo potvrzeno 1,65 milionu nakažených lidí. Většina z nich se vyléčila a i díky tomu dnes dochází k rozvolňování opatření. Vláda chystá otevřít zahrádky restaurací již v pondělí 17. května.

Autor: Raina TomanováSouvisející články