Fotbaloví fanoušci jako nebezpečná hrozba. Takto drsně by proti nim nejraději zakročili experti

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
fanousci stadion fotbal
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Fotbalové mistrovství Evropy, přeplněné tribuny nechráněných fanoušků, hospody a restaurace, které praskají ve švech – to jsou podle expertů všechny důvody, proč se navýšil počet nakažených koronavirem. K situaci se vyjádřila komisařka WHO Catherine Smallwoodová.

Světová zdravotnická organizace vypsala hlavní důvody, proč hlavně v Evropě vidíme nárůst počtu nakažených. Nebezpečná je podle WHO hlavně mutace delta, proti které nechrání očkování.

Davy lidí na EURU? Nezodpovědné, tvrdí německý ministr vnitra Horst Seehofer

Smallwoodová se k šíření koronaviru vyjádřila ve čtvrtek: „Musíme se zaměřit nejen na samotné stadiony, ale také se podívat, jak se na ně lidé dostanou, jestli cestují v přeplněných autobusech. Zda když opouští stadiony, jdou do přeplněných barů a hospod, kde zápasy sledují dál. Právě tyto události jsou hnací silou pro šíření viru.“

S davy na stadionech a v hospodách nesouhlasí také německý ministr vnitra Horst Seehofer. Ten za „naprosto nezodpovědné“ označil pořadatele UEFA, kteří dovolili, aby na stadionech mohli fandit celé davy fanoušků. Ve Velké Británii se možná kvůli tomu rozšířila mutace delta, a dokonce ji mají i lidé, kteří jsou očkovaní.

Při zápase České republiky s Nizozemskem, který se odehrál v maďarském hlavním městě Budapešti, byl například stadion úplně plný. Turnaj se přitom koná v celé Evropě, fanoušci cestují letadlem, autobusem nebo po vlastní ose. Neváhají se posouvat z jednoho státu do druhého, takže jsou podmínky pro další šíření nemoci covid-19 ideální, jak říkají experti.

Mezi fanoušky jsou tisíce nově nakažených koronavirem

Skotské úřady oznámily, že bylo zjištěno na dva tisíce nových případů lidí, kteří se zúčastnili utkání Skotska proti Anglii. To se odehrálo na londýnském stadionu, ale fanoušci se nakazili také ve fanouškovských zónách nebo v hospodě, kam si po zápase zašli na drink. Více než sto nakažených se objevilo také ve Finsku u lidí, kteří se vrátili do své země.

UEFA s tím ale nechce mít nic společného. Odkázala se na to, že podmínky vstupu na stadiony nebo opatření zemí, které hostí fotbalové EURO, „jsou plně v souladu s předpisy stanovenými příslušnými místními orgány veřejného zdraví“. Šampionát se odehrává v jedenácti zemích. Na některých stadionech může být pouze 15 tisíc lidí, ale na těch největších se kapacita navyšuje až na 60 000 diváků.

Evropa se teď nejvíce bojí mutace viru, kterému se říká delta. Ta právě může za vyšší počty nakažených, fotbalový turnaj a množství nechráněných lidí na jednom místě tomu výrazně napomáhá. Experti tak žádají o přeložení zápasů. „Pokud chceme rozšířit variantu delta po Evropě, tohle je cesta, jak to udělat,“ řekl epidemiolog Antoine Flahault.

UEFA ale neplánuje zápasy přesunout do méně zasažených míst ani zápasy odkládat. Organizace sama uvedla, že dodržuje pokyny zdravotnických orgánů, případné omezení počtu fanoušků mají v rukou místní úřady. Zdravotní poradce UEFA David Koch se vyjádřil, že další vlně pandemie zabrání očkování a také kontroly na hranicích.

Pokud se přece jen vydáte na některý ze zápasů fotbalového EURA, je nutné se vyhýbat místům, jako jsou restaurace, bary a veřejná doprava. Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch doporučil všem fanouškům, aby nejezdili do Baku, kde se odehraje zápas mezi Českem a Dánskem.

Zdroj: WHO, ČTK

Autor: Raina Tomanová



Související články