Hvězda pořadu Ano, šéfe! Zdeněk Pohlreich se nechal přednostně očkovat

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
Zdenek Pohlreich
Zdroj: Profimedia

Třiašedesátiletý šéfkuchař, majitel restaurace Café Imperial a hvězda televizního pořadu Ano, šéfe! Zdeněk Pohlreich se podle zjištění serveru Seznam Zprávy nechal přednostně naočkovat v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Aktuálně přitom mohou být očkováni pouze zdravotníci a osoby starší osmdesáti let.

Zdeněk Pohlreich se podle zjištění Seznam Zpráv nechal očkovat v prvním lednovém týdnu proti nemoci covid-19.
Informaci serveru potvrdila mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice, kde měl být právě známý šéfkuchař očkován.

„Pan Pohlreich byl v naší nemocnici naočkovaný hned na začátku ledna. Naočkovaný byl vakcínou z druhé dodávky, kterou se u nás očkovalo,“ řekla mluvčí VFN Marie Heřmánková.

Zásoboval nemocnici

Pohlreich byl naočkován díky tomu, že se dostal na seznam náhradníků, který nemocnice vytvořila v první fázi očkování, kdy ještě nebyly plně využity veškeré kapacity a některé vakcíny bylo po otevření potřeba využít co nejdříve.

Podle mluvčí byli na seznamech hlavně zdravotníci, kteří se dostávali do kontaktu s nakaženými pacienty. Vše se prý ale rozbíhalo volněji, a seznamy tak nebyly plně pokryté pouze jimi.

Pohlreich se na seznam dostal díky tomu, že s nemocnicí komunikuje. Jeho restaurace totiž vařily až 1700 jídel denně pro hygieniky, záchranáře či lékaře, kteří v hektické době na jídlo pořádně neměli čas. Jídlo zajišťoval právě i pro Všeobecnou fakultní nemocnici.

„Hlásil se o to aktivně, jestli by dávku mohl dostat. A když se zjistilo, že zbyla, tak zavolali jemu,“ upřesnila mluvčí nemocnice.

Podle Seznam Zpráv dostal Pohlreich možnost se k situaci vyjádřit, na telefonát však prý odpověděl pouze: „Absurdní, naprosto absurdní.“

Podle ředitele nemocnice Davida Feltla se již takové seznamy nepoužívají, protože vakcíny jsou plně připraveny pro zdravotníky a osoby starší 80 let.

Není první

Šéfkuchař však není prvním, kdo byl přednostně naočkován, ještě předtím, než k tomu měl mít podle pravidel vakcinace tak, jak je stanovila vláda, možnost.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) již na začátku očkování v ČR rozdělil tisícovku vakcín proti covid-19 mezi své zaměstnance a jejich příbuzné, z nichž většina nepatřila mezi rizikové skupiny. Kauza vyústila v rezignaci šéfa ústavu Pavla Březovského.

Přednostně očkován byl i jednapadesátiletý šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Ten se nechal očkovat ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Kabátek na to reagoval s tím, že „chtěl chránit své okolí“.

Autor: Petr HejčlSouvisející články