Tenistka Cibulková se nechala přednostně naočkovat proti koronaviru. Slovensko zuří

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dominika cibulkova
Zdroj: Profimedia

Očkování proti nemoci COVID-19 je tématem číslo jedna všude po světě již od konce prosince, kdy vlastně začalo. Výjimku netvoří ani Slovensko, kde se řeší případ bývalé profesionální tenisové hvězdy Dominiky Cibulkové.

Nechala se naočkovat i přesto, že nebyla na seznamu ani se neregistrovala. Stejně jako u nás mají na Slovensku přednost zdravotníci a lidé z přední linie, následovaní lidmi staršími 70 let.

Tenistku upřednostnili ve vakcinačním centru

O této události informoval slovenský Deník N. Univerzitní nemocnice v Bratislavě, kde se Cibulková nechala očkovat, následně přiznala, že byl přednostně očkován také manžel sportovkyně.

Vakcíny do země přicházejí postupně, ministerstvo zdravotnictví vytvořilo strategii, díky které je jasně dané, kdo bude očkován jako první. Přednost mají zdravotníci, pracovníci kritické infrastruktury a lidé, kteří pracují v sociální službách.

Tenistku měl do seznamu doplnit jeden z pracovníků očkovacího centra. Sama Cibulková uvedla, že se nechala uvést v omyl. Když se při doprovodu svého blízkého do nemocnice zeptala, kdy by se měla dostat na řadu s očkováním, nevěděla, že se dopouští vážného pochybení.

Možnost se nechat očkovat by nevyužila, kdyby věděla, že nevyplňuje pouze volné místo v pořadníku. Ředitelka slovenské nemocnice Vandriaková nevěděla, že by se k vakcíně dostal někdo, kdo nebyl na oficiálním seznamu. Nemocnice považuje za nepřípustné, aby byl kdokoliv upřednostňován a za celou situaci se omluvila.

V tomto případě jde o selhání jednotlivce

Mluví ministerstva zdravotnictví Eliášová k události řekla: „Považujeme to za neúctu ke všem zdravotníkům, kteří už několik měsíců bojují o životy v první linii. Ministerstvo upozorňuje, že daný systém jasně určuje pravidla, a pokud došlo k jejich porušení, je to chyba jednotlivce.

Pracovník centra už se na dalších očkovacích dnech nepodílel. Premiér Igor Matovič označil způsob očkování Cibulkové za zbytečné selhání očkovacího centr.

Rozhodně podle něj není v pořádku, aby se někdo očkoval tajně a mimo pořadník. Zároveň nemá problém s tím, že když se denně při tisících naočkovaných lidí veřejně naočkují čtyři lidé mimo pořadník za účelem propagace mezi pochybovači.

Autor: Raina TomanováSouvisející články