Indiáni pro vakcínu do Brazílie pluli 12 dnů. Pak ale museli překonat další problém

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Brazilsky domorodec
Zdroj: Laszlo Mates / Shutterstock.com

Velká část domorodců v Brazílii i celé Jižní Americe se potýká s problémem očkování. Zdravotníci, kteří vakcínu podávají, se totiž nejsou schopni dostat do všech koutů země, a některé kmeny jsou tak nucené se pro svou dávku látky vydat i na několikadenní cestu do hustěji obydlených míst.

Jedním z domorodců, kteří se vydali nechat se naočkovat, je Pixi Isma. Společně s dalšími 36 členy etnického kmene Matisů putoval za vakcínou po řece 12 dnů.

700 kilometrů pro očkování

Pixi Isma pochází z odlehlé vesnice u brazilských hranic s Kolumbií a Peru. Zdravotníci se sem nedostanou, a tak se musí on společně s dalšími vydat směrem za nimi.

Za dvanáct dnů tedy uplulo 37 etnických Matisů po řece Javari, přítoku Amazonky, celkem 700 kilometrů do nejbližšího města Atalaia do Norte.

„Nejdříve jsme měli z vakcíny strach, ale když jsme viděli, že i další domorodé kmeny v ostatních oblastech se nechaly očkovat, sebrali jsme odvahu. Nechtěli jsme dál umírat, už nás je jen 600 v údolí Javari,“ řekl Isma agentuře EFE.

Zatím se v jejich vesnici žádný případ nákazy neobjevil. Pokud by se tak však stalo, mohlo by to pro ně být osudné. Odlehlé amazonské kmeny mají totiž slabší imunitu vůči nemocem, které jsou ve většinové populaci běžné.

Již dříve tento kmen některé nemoci, jako jsou spalničky či chřipka, skolily. V roce 1983 bylo například naživu pouze 83 členů kmene. Právě díky tomu se na dlouhou cestu pro své dávky vakcíny vydali.

V Atalaia do Norte jsou ale uvěznění, protože nemají peníze na jídlo ani benzín, tudíž se nemají jak dostat zpět. Jsou proto nuceni ve městě prodávat své výrobky, aby si na cestu zpět vydělali.

Zatím jim pomáhá rybář Luciano Rodríguez Kanamaris, který jim vždy daruje část svých denních úlovků. „Nemám jim moc co dát, ale pomáhám jim, jak můžu,“ řekl pro EFE.

Situace v Brazílii

Epidemie navíc celou Brazílii sužuje již několik měsíců. Ačkoliv tu počty nakažených postupně slábnou, možnost výskytu nákazy je i přes jejich odlehlou domovinu poměrně vysoká. Do města totiž občas zajedou.

„Občas sem přijeli nakoupit nástroje pro lov a rybaření. Přijedou, nakoupí, odjedou,“ uvedl pro EFE antropolog Thiago Ribeiro z Federální univerzity Santa Catarina. Je podle něj tedy dobře, že se nechali očkovat.

„Je ale stále mnoho domorodých kmenů, kteří mají z vakcíny strach,“ dodal Ribiero.

Autor: Petr Hejčl



Související články