Indická poslankyně ví, jak předejít koronaviru. Neuvěříte, co každý den pije

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pragya Singh Thakur
Zdroj: Profimedia

Bizarní návod pro prevenci koronaviru představila indická poslankyně Pragya Singh Thakurová z Bhopálu. Podle ní stačí každý den pít něco, co chrání před plicními infekcemi.

Video, na kterém poslankyně mluví o pití kravské moči, se rychle rozšířilo po sociálních sítích, uvádí web Scroll.in. „Když pijeme moč indických krav, snižujeme tak infekci v plicích. Piju ji každý den. Proto také nyní nemám koronavirus,“ uvedla.

V sílu posvátné krávy věří velká část Indů

Poslankyně, která je členkou indické vládnoucí strany BJP, promluvila o svém způsobu prevence během návštěvy nemocnice, ve které dohlížela na dodávku 25 kyslíkových koncentrátorů. Svůj projev přednesla bez nařízené ochrany dýchacích cest.

S podobným nápadem přišel počátkem května zákonodárce BJP Surendra Singh. Ve videu uvedl, že by lidé měli míchat 50 ml kravské moči se studenou vodou a denně tuto směs pít, aby dosáhli „přirozené imunity“ chránící před koronavirem.

Indie patří mezi země nejvíce postižené koronavirem. Velká část obyvatel považuje v souladu se svým náboženstvím krávy za posvátné, a tudíž věří, že jejich moč a trus mohou chránit před nákazou. Někteří Indové se dokonce mažou ve strachu z onemocnění kravským trusem.

Konzumace výměšků může způsobit velké zdravotní komplikace, varují lékaři

Indická lékařská asociace se snaží mezi obyvateli Indie šířit osvětu a vysvětluje, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokázaly, že kravský trus nebo moč pomáhají při léčbě či prevenci COVID-19. Přesto poměrně velká část obyvatel věří účinkům výměšků posvátných zvířat i nadále.

„Není tu žádný konkrétní vědecký důkaz o tom, že kravský trus nebo moč podporují imunitu proti covid-19. Argument je založený čistě na domněnce,“ citoval doktora J. A. Jayalala, národního prezidenta Indické lékařské asociace, web The Wire.

Podle jeho slov je naopak konzumace výměšků jakýchkoliv zvířat spojená s velkým množstvím zdravotních rizik a možností přenosu nejrůznějších onemocnění ze zvířete na člověka. V zemi, kde doposud nepanují ideální hygienické podmínky, by tento přenos mohl znamenat velké komplikace.

Od začátku pandemie Indie, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, registruje 22,66 milionu nakažených a 246 116 úmrtí. Podle odborníků však může být skutečný počet infikovaných i zemřelých mnohonásobně vyšší, uvádí ČTK.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články