Izolačka bude fungovat dál, slibuje Maláčová. Prodlouží se i program Antivirus

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
jana malacova
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na sociálních sítích, že se podařilo prosadit pokračování příspěvku k nemocenské pro lidi v koronavirové karanténě nebo izolaci až do konce června. Původně měl být ukončen koncem dubna. Prosazuje také prodloužení programu Antivirus.

Vláda žádá Sněmovnu, aby návrh projednala v rámci legislativní nouze. „Pokud poslanci návrh schválí, předpokládáme, že si prodloužení platnosti zákona o další dva měsíce vyžádá ze státního rozpočtu náklady ve výši 300 milionů Kč,“ uvedla Maláčová v tiskové zprávě.

Izolačka se osvědčila, měla by pokračovat, říká ministryně

„Prodloužili jsme na vládě Izolačku do konce června! Prostě se osvědčila. Množství izolací a hlášených karantén teď kopíruje epidemiologickou křivku, a protože se lidé nebojí zůstat doma a hlásit kontakty, epidemie se po dlouhých měsících malinko stahuje! Nesmíme polevit. Izolačce dává zelenou i skupina odborníků MeSES v čele s doktorem Smejkalem,“ uvedla Maláčová na svém facebooku.

Prvních 14 dní karantény proplácí zaměstnanci zaměstnavatel, vynaložené náklady si následně odečte ze sociálních odvodů.

Antivirus pokračuje do května

Koncem dubna měl skončit také program Antivirus, skrz který vyplácí stát kompenzace živnostníkům a firmám, které přišly o příjmy vlivem koronaviru.

Vláda se usnesla na jeho prodloužení do konce května, ačkoliv se Maláčová snažila prodloužit lhůtu do konce června.

Důvodem prodloužení programu Antivirus je kromě pokračující nepříznivé epidemiologické situace také to, že Sněmovna stále neschválila nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Ten měl Antivirus nahradit už loni od listopadu.

Program funguje od loňského března, od 12. dubna podle údajů ministerstva práce získalo 72 085 firem příspěvky na víc než milion zaměstnanců.

Stát během programu vyplatil podnikům 37,6 miliardy korun.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články