Jak budeme volit, když budeme všichni na podzim v karanténě? Odpověď vás překvapí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Volby
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv je už očkování v plném proudu, není vyloučené, že se celý svět opět na podzim zavře do izolace a kvůli covidu-19 nastane další karanténa. V takovém případě by volby probíhaly hlasováním netradičním způsobem. Informoval o tom web Aktuálně.cz.

V říjnu tohoto roku nás čekají sněmovní volby. Pokud by v této době byla nutná opakovaná izolace a nouzový stav, mohla by se situace řešit pomocí přenosných volebních schránek a volebních stanovišť pro hlasování přímo z auta. Stejným způsobem fungovalo i testování.

V pondělí tento návrh schválila vláda. Informoval o tom vicepremiér Jan Hamáček.

Loni se to osvědčilo

Při loňských krajských a senátních volbách se tři navrhované způsoby hlasování již osvědčily. Jednou z dalších možností je také hlasování v uzavřeném pobytovém zařízení.

K tomuto kroku však dojde pouze v případě, že se Česká republika bude 15. září nacházet v pandemickém či nouzovém stavu. Pokud ovšem, jak všichni jistě doufáme, bude situace příznivá a žádná karanténa nenastane, proběhnou volby podle standardního zákona.

Může se také stát, že i když karanténa obecně nebude nezbytná, někteří voliči budou muset být v izolaci po prodělání nemoci. Proto je v jednání další navrhovaná úprava.

Všichni doufáme, že s koronavirem bude konec

„Přestože je epidemická situace každým dnem lepší a věřím, že do října uděláme za koronavirem definitivní tečku, může se stát, že bude ještě tou dobou určitá skupina voličů v karanténě. Tímto zákonem umožníme, že i oni budou moci hlasovat,“ uvedl Hamáček v tiskové zprávě.

Vyhneme se kontaktu

Tak by lidé, kteří budou případně v izolaci, nepřišli do kontaktu s jinými voliči, ale ani s volební komisí, která musí být přítomna.

Do kontaktu by se dostali pouze se speciální volební komisí, která bude opatřena speciálními ochrannými pomůckami. A stejně tak budou tyto hlasy od lidí v izolaci sčítat lidé za mimořádných proticovidových opatření.

„Za účelem zajištění bezpečného průběhu voleb se také navrhuje, aby bylo ministru zdravotnictví uloženo připravit mimořádné opatření, které bude upravovat nošení osobních ochranných prostředků ve dnech voleb ve volebních místnostech a při realizaci zvláštních způsobů hlasování,“ sdělilo vnitro.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: Julie BordášováSouvisející články