Jihoafrická mutace opět zasáhla v Brně. Přivezl si ji nemocný z dovolené

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Další jihoafrickou mutaci koronaviru se podařilo odhalit přímo ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Nákaza se prokázala u člověka, který se vrátil z Tanzanie.

Nemocnice dokáže rozpoznat ze tří druhů této mutace, nebylo tak potřeba vzorek nikam posílat. Řekla to pro ČTK Dana Lipovská, tisková mluvčí brněnské nemocnice.

Jihomoravský kraj patří v momentální situaci k jedním z nejrizikovějších, kde neustále počet nakažených roste.
Zatím bylo nahlášeno bezmála deset případů, kdy se mluvilo o možném nakažení jihoafrickou mutací, ta má být agresivnější.

Mimo jiné k možné nákaze mělo dojít v mateřské školce v Líšni nebo u lidí, kteří se vrátili ze zahraničních cest a dovolených. V kraji přitom řádí i britská mutace viru.

Čtvrtina testovaných je pozitivní

Ačkoliv případů nakažených jednou z několika mutací přibývá, ve Fakultní nemocnici u svaté Anny se jedná o první případ, kdy se u pacienta potvrdila nákaza jihoafrickou mutací.

„V naší laboratoři testujeme denně 600 až 700 vzorků, a to i na britskou, brazilskou a jihoafrickou mutaci,“ uvedla tisková mluvčí Lipovská.

Ta dále prohlásila, že až 25 procent všech provedených testů vyjde pozitivních. Brazilskou mutaci nemocnice prozatím nezaregistrovala.

Jihoafrická mutace sílí?

V minulosti se nákaza jihoafrickou mutací potvrdila ve Fakultní nemocnici Brno. Podle tiskové mluvčí nemocnice Veroniky Plaché se jednalo o člověka, který se zpět do Česka vrátil ze Zanzibaru.

Odběrové centrum a laboratoře Elisabeth Pharmacon měly v několika uplynulých týdnech prokázat nákazu jihoafrickou nákazou u vícero lidí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články