Kdy nás čeká třetí dávka vakcín? Prymula a další nastínili, jak by přeočkování mohlo vypadat

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
roman prymula
Zdroj: Karel Kopáč / CNC / Profimedia

Už máte za sebou dvě dávky vakcíny a myslíte si, že vás koronavirus nemůže napadnout? Je to mylná představa, protože odborníci tvrdí, že potřeba bude ještě třetí dávka. A nebude to tak dlouho trvat.

Světem se šíří další mutace koronaviru, indická varianta delta je mnohem nakažlivější než ty předchozí. Izrael, který má velmi vysokou proočkovanost, se již chystá na to, že bude lidem dávat další, možná už poslední dávku vakcíny. Chystá se stejný krok také v České republice?

Ani Češi se nevyhnou další dávce, říká Prymula

„Myslím si, že se bude určitě přeočkovávat třetí vakcínou, otázkou ale je, kdy se má začít,“ řekl tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula serveru Blesk.cz. Počkat se ale musí na analýzu z Velké Británie, která by měla být hotová v září. Nejspíše se ale třetí dávka bude podávat rok po té druhé.

S názorem Prymuly souhlasí také Česká vakcinologická společnost. Vyjádřil se k tomu její šéf Roman Chlíbek, který tvrdí, že je nutné najet na stejný systém, jako to bylo u začátku vakcinace, to znamená očkovat nejdříve starší ročníky a postupovat k mladším. „Aby to bylo dříve než za rok od druhé dávky, v tom z odborného hlediska smysl nevidím,“ řekl Chlíbek.

Izrael bude patřit mezi první státy, které třetí dávku očkování podají. Je to hlavně z důvodu, že se zjistilo, že vakcína od firmy Pfizer/BioNTech není proti mutaci delta natolik účinná, jak se předpokládalo. Její účinnost by měla zvýšit právě třetí dávka. Tento stát už přitom jedno prvenství má.

Nejrychleji totiž svou populaci naočkoval. Obě dávky vakcíny má podle zdrojů už 5,2 milionu lidí z celkem 9 milionů obyvatel. V České republice má ukončenou vakcinaci 3,5 milionu lidí, ale na druhou dávku stále čeká přes 5 milionů osob. „Přeočkování třetí dávkou by bylo rozumné, ale mělo by to smysl, kdybychom měli nejméně 80 procent obyvatel s ukončeným očkováním,“ uvedl epidemiolog Václav Hořejší.

Od koho bude připravena třetí dávka vakcíny?

Musí se počkat na výsledky dat, protože epidemiologové se v této otázce nemohou shodnout. „Ukazuje se, že AstraZeneca se dá přeočkovat vakcínou od Pfizeru a naopak,“ řekl Prymula. Podle Hořejšího by se ale lidé měli nechat naočkovat stejnou vakcínou, jakou dostali u první a druhé dávky.

Účinnost vakcín vůči nové mutaci delta se značně liší podle jejich výrobce. Pfizer patří mezi nejvíce využívané vakcíny po celém světě. Účinnost je stanovena na 94 %, ale z hlediska nákazy je to jen 64 %. U AstraZenecy je účinnost proti deltě 92 %. Vakcína Johnson & Johnson je účinná z 87,1 % a Moderna procenta vůbec nezveřejnila, ale výrobce tvrdí, že proti mutaci také chrání.

Rozšiřuje se také latinskoamerická mutace, tzv. lambda. Světová zdravotnická organizace jí věnuje zvláštní pozornost, protože je podle výsledků vysoce nakažlivá, navíc může být průběh nemoci o dost těžší. I tato varianta už se objevila v České republice, nakažení byli ve Středočeském kraji.

Zdroj: Blesk

Autor: Raina TomanováSouvisející články