Neočkovaným se může prodražit cestování. S čím musí lidé počítat?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
adam vojtech ockovani
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Cesty do zahraničí se mohou neočkovaným lidem prodražit. Plán na podzimní měsíce přinesl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který uvedl, že během několika měsíců se přestanou hradit testy z veřejného pojištění.

Neprozradil, kdy k tomu dojde, naznačil ale, že se může jednat o měsíce, možná se tak stane v podzimních měsících.

Souvislost se zdravotní péčí ale vyloučil. Na podzim už může být populace natolik proočkovaná, že testy nebudou potřeba. A pokud bude chtít někdo vyjet za hranice, uhradí si je sám.

Hrazené z pojištění by zůstaly testy na doporučení

„Já si nejsem úplně jist, že bychom měli dlouhodobě hradit z veřejného zdravotního pojištění například testy, kdy se člověk rozhodne třeba cestovat někam do nějaké země. Tam si myslím, že není úplně toto na místě a není to věc, která by měla být dlouhodobě hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Nemá to souvislost se zdravotní péčí,“ řekl Vojtěch, kterého citoval server iDnes.cz.

Hrazené ze zdravotního pojištění by testy mohly být v případě, kdy vás na ně pošle lékař, pokud budete mít příznaky onemocnění nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo je nakažený nebo má také příznaky. „Pokud pak budou skutečně nastaveny podmínky třeba v zemích, kam lidé budou cestovat, že budou muset mít test, nemyslím si, že toto má být hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, a to říkám zcela otevřeně,“ prohlásil Vojtěch.

V současné době mají lidé nárok na dva PCR testy měsíčně, které jsou platné na sedm dní. Vláda tak rozhodla kvůli letnímu cestování, k tomu si ještě můžete nechat čtyři antigenní testy, ale tam je potřeba mít rozestup alespoň týden. Ministr zdravotnictví se vyjádřil také k rostoucímu počtu nakažených.

„Je potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny,“ uvedl Vojtěch. Nejvíce nakažených je přitom v Praze a středních Čechách. Společně s policií se hygiena vydá hlavně do nočních klubů, protože je tam velká pravděpodobnost nedodržování hygienických opatření.

Mutace delta je nakažlivější než předchozí varianty

Adam Vojtěch potvrdil, že chce proočkovat lidi co nejdříve, právě kvůli rychle se šířící mutaci delta. „Proto se snažíme tlačit očkování, abychom byli připraveni na podzimní období. Tam se ukáže, zda situace zůstává klidná, nebo se zhoršuje,“ prohlásil. Bylo nutné změnit také pravidla, co se týče prokazování bezinfekčnosti.

„Čím dříve budeme mít plně naočkovanou populaci, tím je větší šance, že zvládneme nástup koronaviru po létě. Jedna dávka není dostatečná. Doufám, že si to uvědomují i očkovací centra,“ dodal ministr. Šíření mutace se nedá zabránit jinak než očkováním. Jak jsme uvedli, pravidla prokazování se od pátku změnila, což zkomplikovalo mnoha lidem vycestování za hranice.

Pokud máte jednu dávku vakcíny, musíte po příjezdu ze zahraničí absolvovat testování. Tomu se naopak vyhnout ti, kteří jsou plně očkovaní, tzn. mají obě dávky. Nezáleží přitom na zemi, ze které cestujete. Všichni mají povinnost vyplnit příjezdový formulář a to, jestli půjdete na PCR nebo antigenní test, záleží na státě, ve kterém jste zrovna byli.

Zdroj: iDnes

Autor: Raina TomanováSouvisející články