Koronavirus už zdolal i Mount Everest, nákaza se prokázala u norského horolezce

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
mount everest
Zdroj: Shutterstock

V základním táboře pod nejvyšší horou světa Mount Everestem se objevil případ nákazy koronavirem. Jeden z norských horolezců musel být letecky převezen do nemocnice, kde byl pozitivně testován na nemoc covid-19.

Nákaza v základním táboře může negativně ovlivnit nedávno odstartovanou horolezeckou sezónu, informuje BBC.

Další nakažení se léčí v nepálské nemocnici

Norský horolezec Erlend Ness podle svých slov přibližně šest dní před hospitalizací cítil nevolnost. Ve dvou nemocnicích nepálského hlavního města Káthmándú byl posléze třikrát pozitivně testován na koronavirus.

Neví, kde se mohl nakazit, jednou z možností je jedna z čajoven v údolí Khumbu. Dodal, že mohl „udělat více“, aby se chránil před nákazou, například si důkladněji mýt ruce a nosit roušku. „Málokdo používal roušky během treku,“ přiznal BBC.

Šerpa Dawa Steven, šéf agentury Asian Trekking, uvedl, že v základním táboře panují obavy. „Když jsme zjistili, že zde může být případ koronaviru, všichni mí zaměstnanci a členové (výpravy) zdvojnásobili své snahy při zakrývání obličejů, dezinfekci rukou a vyhýbání se kontaktu s dalšími,“ uvedl.

Norská média uvádějí, že koronavirem onemocněl i horolezcův šerpa. Jedna z nepálských nemocnic oznámila, že se starají o blíže neurčený počet osob s nákazou nemocí covid-19.

Nepál je na financích od horolezců závislý

Výskyt koronaviru v zemi by mohl negativně ovlivnit budoucnost Nepálu, který se do značné míry spoléhá na příjmy z expedic na Everest. Očekává se, že se o výstup během jarní sezóny pokusí stovky zahraničních horolezců.

Kromě dalších příjmů z cestovního ruchu vydělává Nepál podle Káthmándú Post každoročním vydáváním povolení k výstupu na Everest 4 miliony dolarů.

Každý, kdo míří do Nepálu, musí v současnosti předložit negativní výsledek testu na covid-19, který byl vykonán nejméně 72 hodin před odletem z jeho země. Turisté ze zemí s výskytem nových mutací koronaviru se navíc musí podrobit desetidenní karanténě v hotelu.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články