Lékař promluvil o záludném postcovidovém syndromu u dětí. Výsledky studie jsou znepokojivé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
covid dite
Zdroj: Shutterstock

Dětský zánětlivý multisystémový syndrom je jeden z největších strašáků současných rodičů. Onemocnění se objevuje u některých dětí, které prodělaly covid-19. V České republice se s ním léčily téměř dvě stovky malých pacientů. O závažnosti tohoto syndromu i o jeho výzkumu promluvil pro CNN Prima NEWS přednosta Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol Jan Lebl.

Syndrom multisystémového zánětlivého syndromu (PIMS), který se objevuje u dětí po prodělání nemoci covid-19, se nejčastěji projevuje horečkami, které trvají nejméně tři dny, bolestí břicha, průjmem či zvracením. Projevit se může také vyrážka na dlaních či trupu dítěte.

PIMS je nyní v hledáčku dětských lékařů po celém světě. Důkazem je toho i studie pocházející z Velké Británie, kterou otiskl prestižní odborný časopis The Lancet. Podle webu CNN se do studie zapojilo celkem 46 dětí, které prodělaly tento syndrom.

Návrat do normálu nejdříve za půl roku

Výsledky studie dokazují, jak je onemocnění závažné a především dlouhodobé. „Do půl roku poté, co byly děti propuštěny z nemocnice, se zdálo, že většina z nich ve studii nemá pokračování příznaků, jako jsou žaludeční problémy, záněty, srdeční abnormality a neurologické problémy,“ stojí ve zveřejněné studii.

Z jejích závěrů vyplývá, že většina obtíží přetrvávala téměř půl roku, u některých však ještě déle. Šest dětí mělo podle studie ještě po šesti měsících lehké žaludeční potíže, u dvou se objevovaly srdeční abnormality a u osmnácti se objevovaly drobné neurologické odchylky.

CNN Prima NEWS se zeptala na názor na tuto studii přednosty Pediatrické kliniky Jana Lebla. Podle něj budou zveřejněná data relevantní. „Výzkum pochází z jedné z nejrenomovanějších dětských nemocnic na světě. Také publikování v jednom z nejodbornějších časopisů je důkazem, že vše prošlo dokonalým oponentním řízením,“ uvedl.

I jeho zkušenosti odpovídají závěrům ze studie. Z té dále vyplývá, že děti se po půl roce mohou navrátit do normálního života, zároveň však upozorňují, že se u sledovaných dětí často objevoval snížený fyzický výkon. „Normy jsou stanoveny pro běžné podmínky, ale sportovní i školní režim byl dost narušený, proto těžko odhadnout, jak na tom děti jsou oproti normálu,“ vysvětluje lékař pro CNN Prima NEWS.

Chystá se studie se 170 dětmi

Lebl má své zkušenosti s PIMS právě z Motola. Na jeho klinice tam bylo hospitalizováno celkem 37 dětí. Ačkoliv se příliv pacientů s tímto onemocněním postupně zpomaluje, podle lékaře spíš předpokládali, že už nebudou pacienti přibývat vůbec.

„Čekali jsme, že se jejich počet bude snižovat, protože syndrom s dvou až třítýdenním zpožděním kopíroval výskyt covidu v celé populaci. Mysleli jsme si, že z hlediska péče o děti s PIMS budeme v květnu už bez práce. Ukazuje se ale, že tomu tak není. Za poslední dva týdny jsme přijali další tři děti,“ popsal svou zkušenost.

On sám se rozhodl, že napodobí zahraniční kolegy a též vydá studii zabývající se tímto syndromem. „Máme údaje o 170 dětech, které onemocněly mezi říjnem a přelomem dubna a května. Teď se připravuje zpracování dat a máme šanci získat ještě přesnější výsledky, které ještě lépe ukáží, jak se PIMS projevuje a jaké jsou výsledky léčby,“ odhalil své plány Lebl.

Autor: Markéta Krejčí



Související články