Máte nějaké to kilo navíc? Pak vás bude zajímat, zda na vás bude vakcína vůbec účinkovat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nadvaha obezita
Zdroj: Fuss Sergey/Shutterstock

Vakcíny od farmaceutických společností Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson znají výsledky nejnovějších výzkumů ohledně toho, jak moc je očkování obézních lidí účinné v porovnání s lidmi s normální vahou. Nové výsledky jsou odlišné od těch původních.

Čím dál více zemí se snaží přijít na to, jak vakcíny od různých společností reagují v případě hubených lidí a těch, kteří trpí nadváhou či obezitou. V minulosti se tvrdilo, že nejsou tak účinné. Nová studie ale tvrdí něco trochu jiného.

Výsledky jsou až neuvěřitelné

Podle statistik z let 2017 a 2018 je v USA obézních více než 40 procent obyvatel. U lidí s nadváhou se prokazatelně potvrdilo, že pokud onemocní koronavirem, příznaky jsou častěji horší a více takových osob následně končí v nemocniční péči.

„Spolu s obecně chybnými tvrzeními o obezitě přidaly spekulace o efektivitě vakcín u obézních lidí na zdrženlivosti nechat se očkovat,“ řekl pro Daily Mail lékař Scott Butsch, ředitel centra obezity v bariatrickém institutu clevelandské kliniky.

„Doufám, že toto prohlášení nejen motivuje lidi s obezitou nebo bez k očkování, ale povede i konverzaci o panující zaujatosti proti vyšší tělesné váze ve zdravotnictví a neefektivnímu pokrytí náhrad za spolehlivou léčbu obezity,“ řekl posléze lékař.

Na základě nejnovějších výzkumů je zřejmé, že vakcíny od tří zmíněných společností mají až 96% efektivitu u lidí s nadváhou či obezitou. K výsledkům se vyjádřila i lékařka Alexandra Hajduk.

„Zkušební výsledky ukázaly, že v rozporu s původními obavami ze snížené efektivity vakcíny u lidí s obezitou bylo očkování stejně účinné v porovnání s lidmi s normální váhou,“ podotkla vědkyně a výzkumná pracovnice z oddělení geriatrie na lékařské fakultě Yaleovy univerzity. Výzkumu se účastnilo přes 13 tisíc obézních lidí.

Obézní lidé mají naději

Jedna z nejrizikovějších skupin tak má velkou šanci na normální život. Tamní média také informují o tom, že nejhorší situace s malým počtem naočkovaných obyvatel je v těch státech, které mají vysoké procento obézních obyvatel.

Podle odborníků je tento jev odrazem toho, že se lidé s nadváhou či obezitou bojí nechat očkovat, protože si doposud nebyli jisti, zda by se pro ně něco změnilo. Nové výsledky tak snad budou určitou motivací k tomu tento strach překonat. Celosvětově se zatím naočkovalo kolem 3,5 miliardy lidí.

Zdroj: Daily Mail

Autor: Ivan GlaserSouvisející články