Moderátorka zemřela po očkování kontroverzní vakcínou. Příčina její smrti nahání strach

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
lisa shaw
Zdroj: Profimedia

Moderátorka rozhlasové stanice BBC Lisa Shaw zemřela v nemocnici nedlouho poté, co byla očkována vakcínou, jíž lze považovat za kontroverzní. V těle se jí totiž vytvořily krevní sraženiny a skončila na jednotce intenzivní péče.

Shaw bylo teprve 44 let a její rodina i kolegové z práce jsou z její smrti zděšení. V úmrtním listu je vakcína společnosti AstraZeneca popsaná jako jeden z důvodů úmrtí. Příčina smrti ale bude známá teprve po vyšetřování, které nyní probíhá.

Shaw byla bez zdravotních komplikací a její smrt šokovala kolegy i rodinu

„Zpráva o Lisině úmrtí nás nesmírně zarmoutila, ale nebylo by vhodné, abychom rozebírali jednotlivé detaily o pacientovi,“ uvedla v prohlášení nemocnice, kde moderátorka zemřela. Její nečekaná smrt šokovala hlavně rodinu, ale i přátelé a její kolegy ze stanice.

„Týden po podání vakcíny společnosti AstraZeneca se u Lisy objevily silné bolesti hlavy a o několik dní později byla odvezena do nemocnice kvůli krevním sraženinám a krvácení do mozku. V pátek odpoledne zemřela obklopena svou rodinou. Jsme zdrceni a v našich životech zůstala díra, kterou už nikdy nikdo nezaplní,“ řekla zdrcená rodina.

Do BBC dorazilo mnoho kondolencí od jejích fanoušků i kolegů. „Všichni ze stanice jsme zdrceni a myslíme na Lisinu milovanou rodinu. Byla skvělou moderátorkou, báječnou přítelkyní a milující manželkou a maminkou. Ráda pracovala v rádiu a naši posluchači ji milovali. Ztratili jsme někoho výjimečného, kdo pro mnoho lidí hodně znamenal,“ řekl na její konto redaktor BBC Radio Newcastle Rik Martin. Podle šéfa BBC Local Radio Chrise Burnse byla velmi talentovaná a ještě by toho v profesním života spoustu dokázala.

Počet mrtvých po aplikaci vakcíny AstraZeneca je nízký, ale strach v lidech je

Ve Velké Británii je vakcína firmy AstraZeneca spojena s celkem 56 úmrtími. Aplikováno bylo přitom více než 33 milionů dávek. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že se jedná o „extrémně nízký“ počet.

Riziko vzniku krevní sraženin a následného krvácení v souvislosti s očkováním je jedna ku 100 tisícům, pokud se jedná o lidi kolem 40 let. V jakémkoliv věků je to asi jedna ku milionu. Vedlejší účinky této vakcíny nepřevyšují nad přínosy, neprokázalo se, že by vakcína sraženiny způsobovala.

Britská léková agentura MHRA zveřejnila prohlášení, ve kterém vyjádřila smutek nad smrtí Shaw. „Jsme zarmouceni zprávou o úmrtí Lisy Shaw a v myšlenkách jsme s její rodinou. Stejně jako v případě jakéhokoli jiného závažného podezření na nežádoucí účinek, i hlášení se smrtelným následkem úřad MHRA plně vyhodnocuje, včetně posouzení údajů z pitvy, pokud jsou k dispozici.“

I tak ale některé země, které vakcínou AstraZeneca očkovaly, očkovací kampaň přerušily. Jedná se o Dánsko, Norsko nebo Rakousko. Státy, které očkovat touto vakcínou chtějí, ale zároveň mají strach, upravili věkovou hranici, od které se mohou lidé nechat očkovat.

Autor: Raina TomanováSouvisející články