Muži mohou mít horší průběh onemocnění covid-19. Způsobuje to jeden nejznámější hormon

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koronavirus
Zdroj: Shutterstock

Už od počátku celosvětové pandemie se zkoumá závislost rizikových faktorů, jako je obezita nebo cukrovka, na onemocnění covid-19. Nyní vědci potvrdili hypotézy, že pozitivně testovaní muži s nižší hladinou jednoho hormonu mohou mít horší průběh nemoci. Výsledky studie zveřejnil web Livescience.com.

Nová studie prokázala, že hladina testosteronu může mít vliv na to, jaký průběh nemoci u mužů nastane. Ti, kteří mají hladinu nízkou, mají větší pravděpodobnost komplikací a závažnějšího průběhu nemoci.

Ženy mívají lehčí průběh

Dřívější analýzy zjišťovaly, proč ženy mají častěji mírnější průběh nemoci. Hypotézy, že by to mohlo být nízkou hladinou testosteronu, ale vyvrátily. U žen prokazatelně neexistuje souvislost mezi měřenými hormony a průběhem nemoci covid-19.

Vědci analyzovali od března roku 2020 do května roku 2020 celkem 152 vzorků, z toho 90 mužů a 62 žen. Všichni byli pozitivně testováni na koronavirus a vykazovali příznaky nemoci, jako jsou dušnost, kašel a horečka. Jen devět osob nebylo hospitalizováno.

Celkem byl tedy výzkum proveden na 143 osobách a zjišťovaly se hodnoty hormonů v závislosti na aktuálním zdravotním stavu nakažených. Sledovanými hormony byly estrogen, testosteron a růstový hormon.

Testosteron má u mužů vliv na průběh onemocnění

Zatímco estrogen a růstový hormon nevykazovaly vliv na závažnost onemocnění, hladina testosteronu ano. „Po přijetí do nemocnice měli muži s těžkým průběhem onemocnění covid-19 průměrnou hladinu testosteronu 52 nanogramů na decilitr (250 nanogramů na decilitr nebo méně se považuje za nízkou hladinu testosteronu u dospělých mužů), zatímco u mužů s méně závažným onemocněním bylo zjištěno průměrně 151 nanogramů na decilitr testosteronu,“ píše web Livescience.com.

Muži s nízkou hladinou testosteronu také častěji potřebovali intubaci nebo intenzivní péči. Při studii zemřelo celkem 37 pacientů, z toho 25 mužů.

Autor studie a hlavní endokrinolog na univerzitě v Saint Louis, Dr. Sandeep Dhindsa, uvedl: „Zdá se, že nižší hladiny testosteronu předpovídají, u kterých pacientů pravděpodobně dojde během příštích několika dní ke zhoršení stavu.“ A to nezávisle na dalších rizikových faktorech, jako je obezita, věk či kouření.

Data naznačují, že začínat s hormonální terapií během onemocnění covid-19 se případně musí velmi oparně.

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články