Na chorvatském pobřeží bude už zase slyšet čeština. Jak se nemuset testovat a co všechno potřebujete vědět?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chorvatsko
Zdroj: Shutterstock

Zatoužili jste se (opět) podívat do Čechy milovaného Chorvatska, vyslechnout si po dlouhé cestě „Dobro došli!“ a užít si oblázkové pláže, průzračné moře a rakiji? Je to možné a téměř bez obtíží. Zjistěte, co budete za jakých podmínek při návštěvě potřebovat. Píše o tom Blesk.cz

A v hojnou letošní účast Čechů doufá i Chorvatsko, jelikož Záhřeb je závislý na příjmech z turistiky. Loňský rok navštívily Chorvatsko jen tři čtvrtiny Čechů než obvykle (520 tisíc turistů z České republiky).

Celé Chorvatsko svítí bezpečnou zelenou barvou, avšak celé pobřeží Jadranu je ve žluté, a dva kraje dokonce v červené. Přesto není velký problém se do země dostat.

O české turisty má Chorvatsko zájem

Čeští turisté jsou první, kteří mají snadnější podmínky pro vstup do země. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vyjednal, že pokud Češi budou mít alespoň první dávku očkování, nebudou potřebovat testy. Je to však podmíněno určitými termíny.

Za jakých podmínek se k Jadranu dostanete

Přinášíme vám šest možností, jak oblíbenou destinaci navštívit:

  • s negativním PCR testem podstoupeným 72 hodin před vstupem do země nebo s negativním antigenním testem podstoupeným 48 hodin před příjezdem, děti do 12 let testy nepotřebují;
  • s očkováním druhou dávkou vakcíny před více než 14 dny;
  • s potvrzením, že jste podstoupili první dávku očkování od Pfizeru, Moderny nebo Sputnikem V, ovšem pouze pokud cestujete nejdřív 22 dnů po očkování a nejpozději 42 dnů po první dávce. Očkování může být i od společnosti AstraZeneca, pokud cestujete mezi 22. a 84. dnem od očkování;
  • s dokumentem dokazujícím, že jste prodělali covid-19 nejméně 11 dní a nejvíce 180 dní před vstupem do Chorvatska;
  • pokud jste prodělali covid-19 před víc než 180 dny, ale máte alespoň první dávku očkování. Do šesti měsíců od očkování by totiž po vás neměl být vyžadován test.

A poslední možností je přijet do země, zaplatit si test a vyčkat v izolaci, dokud nedostanete negativní výsledek.

Jaká opatření se musejí dodržovat

Takže možností, jak vycestovat do Chorvatska, je skutečně hodně. Do Chorvatska se dá z České republiky dostat autem, autobusem, vlakem nebo leteckou dopravou.

Bezpečnostní opatření v ubytovacích zařízení je stále žádoucí, takže návštěvníci musejí mít zakrytý nos a ústa, musejí používat dezinfekci a dodržovat rozestupy. Stejně tak je omezený počet osob na jednom místě v uzavřených prostorách.

Stejné podmínky platí i pro návštěvy barů a restaurací. Při konzumaci jídla není nutné mít zakrytá ústa a nos. Otevřeno mají od 6:00 do 23:00.

Tak tedy balte kufry a hurá do Chorvatska.

Autor: Julie BordášováSouvisející články