Nechali byste si vstříknout Sputnik V přímo do nosu? Vědec po setkání s Putinem prozradil, jak to bude probíhat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Nosni sprej
Zdroj: Shutterstock

Rusko testovalo novou formu své vakcíny proti koronaviru v podobě nosního spreje, který je vhodný pro děti ve věku od osmi do dvanácti let. Uvedení nového produktu plánuje v září. Tuto informaci uvedl vědec, který vedl vývoj vakcíny Sputnik V. Citoval ho server GxP News.

Alexander Gintsburg, který vede Gamaleya Institut, jenž vyvinul vakcínu Sputnik V, uvedl, že sprej pro děti bude obsahovat stejné látky jako běžná vakcína. Místo jehly bude nasazena tryska, která zjednoduší aplikaci.

Sputnik do nosu

Očekává se, že vakcína v podobě nosního spreje bude připravena k distribuci do patnáctého září, uvedl Gintsburg během setkání s prezidentem Vladimirem Putinem.

Výzkumná skupina testovala vakcínu na dětech ve věku osm až dvanáct let a nezjistila u testované skupiny žádné vedlejší účinky včetně zvýšení tělesné teploty.

„Naočkujeme naše malé pacienty, pouze jim podáme vakcínu pomocí nosního spreje,“ řekl Gintsburg. Výzkumná skupina však neuvedla další podrobnosti o studii, tedy například informace, kolik dětí bylo zapojeno.

Podání vakcíny tímto způsobem může být pro děti méně stresující a může se také dosáhnout větší proočkovanosti obyvatel.

Nejen Rusko se snaží o zjednodušení aplikace vakcíny

Dokonce i Oxfordská univerzita před nedávnem oznámila, že se snaží vyrobit vakcínu AstraZeneca v podobě nosního spreje. Ta je však ve většině zemí zakázána a tento styl podání její účinky nezmění.

Studie, kterou univerzita zahájila, bude zahrnovat přibližně třicet zdravých dospělých ve věku do čtyřiceti let a bude studovat bezpečnost aplikace látky tímto způsobem.

U nás se před pár dny omezilo očkování vakcínou AstraZeneca. Ta byla doporučována pouze pro pacienty starší šedesáti let. Odborníci však tvrdí, že ani tato skupina lidí by vakcínu AstraZeneca neměla dostávat.

Dávka vakcíny Sputnik V, jejíž obsah bude do lidského těla aplikován pomocí nosního spreje, by měla být pouze jednosložková, což znamená, že bude k očkování nutná pouze jedna dávka.

Odborníci dodávají, že tato metoda očkování nezaručuje úplnou ochranu proti koronaviru, ale vylučuje těžkou formu onemocnění.

Zdroj: GxP News

Autor: František OlšaSouvisející články