Na fotbal ano, do škol a na koncert ne. Odborníci i pořadatelé řekli, co si o tom myslí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Kultura v Pandemii
Zdroj: Shutterstock

Vláda udělila výjimku pro pořádání sportovních utkání. Diváci tak mohou naplnit až 10 % kapacity stadionu, na kterém se daný zápas pořádá. Stačí jim přitom až dva dny starý antigenní test. Pořadatelé kulturních akcí, kteří sami navrhovali ještě tvrdší opatření, však žádné povolení nedostali.

Rozhodnutí vlády o udělení přednosti fotbalu před kulturou kritizuje například autor projektu Cesta ze tmy Karel Luxík. Ten dokonce sám navrhoval, že by si všichni účastníci kulturních akcí museli zaplatit PCR test, který je považován za mnohem spolehlivější než antigenní.

„Nový pan ministr stopnul koncert s 900 diváky a pustil 2200 lidí na stadion se 48 hodin starým antigenním testem bez jakékoliv kontroly. Šaškovali jsme tu s PCR testy a bylo to k ničemu. Když si hodíte korunou, má to větší smysl,“ řekl Luxík pro CNN Prima News.

Plivnutí do obličeje

Například na fotbal vám tedy stačí až dva dny starý antigenní test, který je hrazen státem. Je levnější, avšak mnohem méně citlivější než PCR test. Na kulturních akcích ale nepochodíte ani s ním.

„Je to nepochopitelný dvojí metr. Nerozumím tomu, byl jsem strašně rozčílený. Tohle se rovná trestnému činu. Jde o plivnutí do tváře těm, kdo se snaží hledat řešení a dodržují pravidla,“ dodává Luxík.

Rozhodnutí nechápou ani odborníci. Mezi nimi je například evoluční biolog Jaroslav Flegr. „Když jsou lidé přímo v den koncertu všichni otestováni velmi kvalitními PCR testy a dostanou potvrzení, že jsou negativní, je koncert v té chvíli v podstatě nejbezpečnějším místem v Česku,“ řekl pro CNN Prima News.

Na fotbal ano, do školy ne

Mezitím co se udělují výjimky pro diváky na fotbalových utkáních, se studenti středních a vysokých škol stále učí distančně. Výjimku zatím mají pouze na praktickou výuku.

Uvolnění na stadionech kritizoval i sám premiér Andrej Babiš. „Co se týče fotbalu, kvůli tomu jsem se zlobil na hlavní hygieničku, která to povolila bez našeho vědomí. Také to rozhodnutí nechápu,“ napsal CNN Prima News.

Námitky se ozývaly ze strany opozice. V pořadu Události, komentáře kritizoval rozhodnutí i ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle kterého se pustil fotbal, ale na kulturu se neprávem zapomnělo. Spolupořadatel festivalu Hrady CZ Michal Šesták ho však v reakci na to kritizoval, že je Zaorálek sám členem vlády, a za situaci v kultuře tedy také nese zodpovědnost.

Autor: Petr Hejčl



Související články