Praktik ztratil nervy s očkováním lidí. Odborníci ví, proč se to dalo očekávat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
lekar nervy
Zdroj: Joyseulay/Shutterstock.com

Praktický lékař Tomáš Garnol z Nového Kmína na Příbramsku dokázal naočkovat za dva měsíce 20 lidí. A více už jich nenaočkuje. Sám se rozhodl skončit a veškeré pacienty prosí, aby se registrovali ohledně očkování proti covid-19 v očkovacích centrech. Informuje o tom iRozhlas.cz.

Tomáš Garnol řekl pravý důvod toho, co stálo za jeho rozhodnutím: „Už jsem se rozhodl definitivně, protože už na to nemám energii. Je to zhruba 70 e-mailů, co jsem si našel – komunikace od prosince, kdy se objevily informace o vakcínách v České republice. Je to neustálé slibování, vyplňování, dodávání falešných slibů, a nakonec z toho nic nebylo.“

Celá práce byla na nic, řekl praktik

„Přijde mi to strašně marná práce a bylo jí docela dost za ty tři nebo čtyři měsíce, jenom to zadávání do centrálního systému zabralo asi tři večery, kdy jsem tady seděl a zadával rodná čísla. A nakonec ta práce byla úplně na nic,“ nad celou situací se rozčiluje praktik.

Takzvanou poslední kapkou pro lékaře bylo podle informací iRozhlasu zjištění, že dubnová dodávka několika vakcín, které si objednal do své ordinace, nakonec ani nedorazí.

„Když si něco objednám, tak čekám, že mi dodavatel řekne: ‚Hele nemám a zkus to někde jinde, nebo mám a dodám ti to tehdy a tehdy.‘“ Neustále čekání a doufání ho tak přestalo bavit.

„Já musím lidi objednat. Většinou když se očkuje, tak je potřeba síla navíc, protože ordinace normálně funguje – chodí sem lidé i s jinými problémy. Je kolem toho spousta práce, a jakmile mi někdo napíše, že se to odsouvá o týden, tak je potřeba to zase celé udělat znovu. Nemohu to dělat donekonečna, to prostě nejde,“ uzavřel celou věc.

Rozhodnutí praktického lékaře chápe i šéf sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle jeho vyjádření je v České republice něco kolem 560 praktických lékařů, kteří od 1. března, kdy mohou očkovat své pacienty, žádné vakcíny nedostali a dalších 900 dostalo méně jak sto vakcín na ordinaci.

„Všichni tihle lékaři jsou pod obrovským tlakem svých pacientů. Samozřejmě pokud se někomu stane, že když už má konečně ta vytoužená dodávka dorazit a stornuje se, tak chápu, že někomu dojde trpělivost a řekne, že už tyhle hrátky hrát nebude,“ dodává pro iRozhlas.cz Šonka.

Lékaři mají svázané ruce

„To znamená nejrůznější administrativní komplikace, povinnost registrovat a to, že ti lékaři nevědí, kdy dostanou vakcíny, kolik jich dostanou, nejsou schopni informovat své pacienty, protože tu informaci prostě nevědí.“ Šonka je přesvědčen, že už od začátku bylo jasné, jak nevyhovující podmínky praktičtí lékaři budou mít.

Praktiční lékaři momentálně mohou dostat očkovací vakcínu od společnosti AstraZeneca a Johnson & Johnson. Podle Petra Šonky by ale stávající situaci dost napomohlo, pokud by mohli lékaři brát vakcíny i od jiných firem.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články