Nakažených zdravotníků rychle přibývá. Od prosince je jich dvojnásobek

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Doktor
Zdroj: Shutterstock

Zdravotnického personálu nakaženého koronavirem neustále přibývá. Podle dat z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nakažen již dvojnásobek zdravotníků oproti 1. prosinci. Stejně jako postupně přibývá pacientů v nemocnicích, ubývá její personál a situace je již pro mnohé nemocnice neúnosná. Vláda ale mezitím jedná o možnosti otevřít další skupiny obchodů.

K dnešnímu dni je evidováno 3000 zdravotních sester a 3704 ostatního zdravotního personálu pozitivně testovaných na koronavirus.

Pomalu ale jistě se tak data přibližují k vrcholu druhé koronavirové vlny, která probíhala na přelomu října a listopadu. Tehdy bylo nakaženo 8300 zdravotníků.

Nejvíce nakaženého zdravotního personálu je evidováno v Praze, poté v Moravskoslezském kraji a v tom Jihomoravském.

Podle českého statistického úřadu pracuje ve zdravotnictví 270 000 lidí. Celkově už se nemocí covid-19 nakazilo zhruba 58 000 lidí, tedy téměř každý čtvrtý člověk.

Nemocnice trpí nedostatkem personálu

To je pro české nemocnice značná zátěž. Zatímco pacientů stále přibývá, dostupného personálu je stále méně. Malá zdravotnická zařízení se postupně uchylují k převozu pacientů do větších zařízení a také se snaží využívat pomoci dobrovolníků, studentů a mediků.

Jak dlouho to půjde takto řešit, nedokáže nikdo odhadnout. Největší počet pacientů v nemocnicích byl zaznamenán na začátku listopadu, kdy jich bylo přes 8000. Nyní se pohybujeme kolem 7500 pacientů, přičemž více než 1000 je jich ve vážném stavu.

Jednání o otevření nových obchodů

Ministr zdravotnictví Jan Blatný několikrát uvedl, že si uvědomuje závažnost situace a že s premiérem jednají o tom, jak by bylo možné nemocnicím co nejvíce ulevit. Zmírnění protipandemických opatření podle něj není zatím na místě.

I přes slova ministra zdravotnictví se již dnes bude jednat na vládě o umožnění dalším obchodům otevřít. Mělo by se nově jednat o obchody s dětským oblečením, obuví, spodním prádlem či papírnictví.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články