Nečekané a nové příznaky spojené s covidem: Epidemiolog má zásadní informace

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ruce nehty
Zdroj: SERASOOT/Shutterstock.com

Podle odborníků z Velké Británie se u některých pacientů, kteří již prodělali virové onemocnění covid-19 prokázaly nové příznaky, které se mohou u lidí projevit až po několika týdnech. Píše o tom zahraniční web iNews.co.uk.

Na nový a poměrně vzácný symptom zvaný covidové nehty, spojený s onemocněním koronaviru, přišel jako první Tim Spector, britský epidemiolog. „Vypadají vaše nehty divně? Covidové nehty zaznamenává více pacientů,“ vyjádřil se Spector na svém twitteru.

Podle jeho slov a informací ze zahraničních médií totiž podle nich s určitou jistotou jde poznat, zda daný člověk onemocnění covid-19 prodělal, či nikoliv. Lze tak učinit podle určité deformace nehtů, která se u pacientů projevuje.

Léčba trvá i půl roku

Sám epidemiolog Spector na sociálních sítích uveřejnil dokonce i fotografii jedné své pacientky, které vyfotil nehty. Na fotografii je vidět, že má na nehtech příčné rýhy. „Nehty se po infekci zotavují, růst se obnovuje, v důsledku čehož zůstávají na nehtech jasné linie,“ doplnil.

Epidemiolog popsal důvod, proč se symptom projevuje i po několika týdnech. Podle jeho vyjádření rostou lidské nehty v průměru o 3 milimetry za měsíc. I samotné obnovení nehtů proto může trvat bezmála půl roku. Jedná se především i o estetickou stránku nemoci.

Podle webu iNews.co.uk daný vedlejší účinek nemoci potvrdilo už rovnou několik na sobě nezávislých odborníků. Zahraniční média se bojí ale i reakce široké veřejnosti. Někteří odborníci se obávají toho, že lidé budou koukat na ruce ostatních, a pokud uvidí, že nehty mají „jiné“, budou požadovat PCR testy. Případná panika by danou situaci neulehčila.

„Rýhy se mohou na nehtech objevit v průběhu dvou až tří týdnů po prodělání nemoci. O něco později se mohou objevit i na nehtech na nohou,“ uvedla dermatoložka Tanya Bleiker pro web The Huffington Post.

Nejde jen o příznak korony

Někteří odborníci proto varují před tím, že takovéto nehty nejsou jen příznakem onemocnění covid-19. „Tyto změny jsou již dlouho známy jako Beauovy linie a mohou vznikat v důsledku poranění nehtů, ekzému, epilepsie, hypertenze nebo chemoterapie. Proto to nemusí být znamení toho, že jste prodělali nákazu,“ dovysvětlila Tanya.

Lidé s lupusem, stavem, který ovlivňuje imunitní systém, mohou mít také problémy s nehty. Společnost Lupus UK uvedla, že se rýhové nehty mohou objevit i kvůli nemoci, zranění nebo i nízkým teplotám, které přerušují růst nehtů, píše web iNews.co.uk.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články