Nechutná vám brokolice? Pak se koronavirem možná jen tak nenakazíte, tvrdí vědci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Brokolice dva kusy
Zdroj: Shutterstock

Vědci zjišťují, jestli mohou být lidé, kterým nechutná brokolice, odolnější proti koronaviru než ti, co si ji s potěšením dopřejí. Zní to až neuvěřitelně, ale ukazuje se, že to, jak lidé reagují na hořkou chuť potravin, může mít souvislost s tím, jak jsou odolní vůči infekci covid-19.

Za posledních šestnáct měsíců se nijak nepovedlo určit, zda bude mít člověk pouze lehký průběh koronaviru, nebo bude v ohrožení života a odkázaný na dýchací přístroje.

A nyní si představte, že by jednoduchý test chuťových buněk dokázal takovou věc předpovědět.

Bylo by možné určit rizikovou skupinu

Vědec Henry Barham z Baton Rouge General Medical Center v Lousianě zveřejnil studii, při které analyzoval téměř dva tisíce pacientů. Zjistil, že u pacientů, kteří jsou příliš citliví na některé hořké sloučeniny, byla menší pravděpodobnost pozitivního testu na přítomnost koronaviru.

Pokud by se tato teorie ukázala jako pravdivá, znamenalo by to, že lidé, kterým nepřijde brokolice hořká, patří do ohroženější skupiny v souvislosti s covidem-19.

„Jedná se o velmi zajímavou studii, která naznačuje, že receptory na našem jazyku, které nám umožňují vnímat hořké chutě, jsou také spojeny s naší odolností vůči respiračním infekcím, jako je covid-19,“ říká David Aronoff, ředitel divize infekčních nemocí na Vanderbiltově univerzitě Medical Center v Nashvillu v Tennessee. „To, že receptory chuti mohou být spojeny s imunitou, je zajímavé,“ říká.

Blíží se doba, kdy nám budou testovat chutě?

Schopnost rychle určit, kdo je nejvíce ohrožen koronavirem, by bylo cenným nástrojem v boji proti viru, a tím bychom se mohli vyhnout dalším nepříjemným karanténám.

Barhamova zjištění naznačují, že testování chuti by mohlo poskytnout bezpečný, rychlý a levný způsob, jak rozdělit lidi do rizikových skupin.

I když nemáte rádi brokolici, očkování se nevyhýbejte

„V tomto okamžiku jsou výsledky této práce předčasné k tomu, abychom z nich dělali nějaké definitivní závěry,“ varuje Aronoff. Výsledky by však mohly ovlivnit naše pochopení toho, proč jsou někteří lidé odolnější než jiní.

Zdroj: National Geographic

Autor: Julie Bordášová



Související články