Ode dneška je možná registrace k očkování pro generaci 16+. Babiš řekl, co od ní očekává

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: Shutterstock

Dnes v noci ze čtvrtka na pátek se spustila registrace k očkování pro lidi ve věku 16–29 let. Podle Andreje Babiše by mělo jít až o skoro jeden a půl milionu lidí. Předseda vlády věří, že o vakcínu bude v této věkové skupině dostatečně velký zájem. Informace přinesla ČTK.

Lidé se k očkování mohli přihlašovat postupně podle věku. Na tom se ukázalo, jak velký zájem o vakcínu má jaká generace.

V polovině ledna začalo vůbec první očkování, a to lidí nad osmdesát let. O měsíc a půl později pak přišli na řadu sedmdesátníci. S každou další věkovou skupinou počet lidí, co mají o očkování zájem a nechali si do těla vpravit vakcínu, klesá.

Starší lidé jsou nejohroženější

Je to pochopitelné, protože podle statistik, čím jste mladší, tím jste v menším ohrožení života při nákaze koronavirem. Není to ale nic, na co by se dalo spoléhat.

Ve skupině lidí, kterým je mezi čtyřiceti a padesáti lety, byla naočkovaná přibližně polovina. Mladší ročníky jsou nyní v procesu očkování, registrace a čekání na první či druhou dávku.

Termín byl přesunut

Původně se očekávalo, že registrace lidí nad šestnáct let bude možná již od úterý 1. června. V neděli však padlo rozhodnutí o přesunutí tohoto termínu až na čtvrteční noc, resp. od pátku 4. června.

Posunutí termínu bylo z toho důvodu, že ještě dost již registrovaných starších lidí na očkování čeká.

„Je to dáno tím, že nabíhají druhé dávky. Dostáváme nějaké dodávky, lidé chodí na druhé dávky a prvoočkovaní možná musí chvíli čekat. Proto to musíme naplánovat tak, abychom systém třeba ze dne na den nezahltili a lidé čekající na druhé dávky byli doočkováni,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Mladí chtějí cestovat

Vzhledem k tomu, že velká spousta mladých lidí má ambice cestovat mnohem více než skupina lidí nad třicet let, kteří již většinou zakládají rodiny a „hnízdí“, mohl by právě tento fakt být dobrou motivací k tomu, aby se naočkovat nechali.

Cestování totiž bývá nejhlavnějším důvodem, proč se mladí lidé rozhodli, že se zaregistrují ihned, jakmile to bude možné. Dalším důvodem k jejich rozhodnutí je strach, aby nenakazili své příbuzné z ohrožených skupin.

Od začátku očkování bylo v Česku podáno téměř 5,2 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo přes 1,4 milionu lidí.

Autor: Julie BordášováSouvisející články