Nedomyšlený plán rozvolnění má svého viníka. Stojí za ním hlavní hygienička

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
pavla svrcinova
Zdroj: Profimedia

Chybu udělal úředník z ministerstva. Alespoň to si myslela expertní poradní skupina o návrhu na setkávání lidí venku v počtu 20 lidí a v uzavřeném prostoru 10 lidí, který představil exministr Jan Blatný (za ANO). Jenže všechno je jinak a za návrhem stojí náměstek pro legislativu Radek Policar, který čerpal z podkladů od hlavní hygieničky Pavly Svrčinové. S informací přišel iRozhlas.cz.

Radek Policar celý proces schvalování podrobněji popsal. „Jako náměstek pro legislativu a právo předkládám ministrovi zdravotnictví návrh celého mimořádného opatření, a to na základě podkladů od sekce ochrany a podpory veřejného zdraví, přičemž o některých pasážích probíhá vzájemná diskuse,“ řekl pro iRozhlas.cz.

Policar návrh mimořádného opatření, které mělo řešit koronavirová opatření po následném ukončení nouzového stavu, sepsal podle instrukcí od hygieny. Podle jeho slov ale tolik kritizovaný úsek dokumentu, týkající se setkávání lidí, poslal zpět na schválení.

„Výslovně jsem upozornil, že podle pandemického zákona lze omezovat hromadné akce a že je třeba určit limity počtu účastníků s tím, že pracovní návrh je 10 uvnitř, 20 venku,“ řekl Policar pro iRozhlas s tím, že ze sekce ochrany a podpory veřejného zdraví, které vede hlavní hygienička Pavla Svrčinová, obdržel „souhlasné stanovisko“.

Mimořádná schůze

Návrh s mimořádným opatřením tak nakonec doputoval až na samotný ministerský stůl. „S tehdejším ministrem Janem Blatným byly návrhy mimořádných opatření včetně této pasáže projednány na ranní poradě 6. dubna 2021,“ uvedl dále Policar.

Ten samý den nakonec exministr Jan Blatný nová pravidla omezující pohyb lidí oznámil široké veřejnosti. „Padají omezení shromažďování ve smyslu dva na dva tak, jak byla doposud,“ vyjádřil se po jednání vlády.

Experti s návrhem nesouhlasí

Celý plán se ale nelíbil Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES). Ta totiž podobná řešení ani možnosti od samého začátku nedoporučovala. „Těchto věcí je moc,“ vyjádřil obavu nad rozvolňováním například epidemiolog Petr Smejkal.

Skupina se vyjádřila i k nešťastné komunikaci, která v některých momentech vůbec neprobíhala. Podle Policara veškeré schůzky zajišťovala samotná hygienička Pavla Svrčinová nebo bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Server iRozhlas se snažil kontaktovat samotnou hygieničku Svrčinovou, a dokonce i exministra Blatného. Snažili se s nimi spojit e-mailovou komunikací i telefonem, ale ani v jednom případě nebyli úspěšní. Nikdo se k situaci nechce vyjádřit.

„Paní hlavní hygienička je ode dneška (pondělí) v práci. Sedí tu vedle mě v kanceláři a účastníme se online zasedání vlády,“ sdělil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ke Svrčinové, kterou po kolapsu převezla záchranná služba do nemocnice.

Návrh vznikl pod útlakem, míní někteří lidé

Někteří členové poradního týmu ministerstva pro epidemické situace ale vyjádřili určité obavy, že do schvalování mohli zasáhnout i sportovní svazy snažící se prosadit sportování venku. Náměstek Policar však jakákoliv tvrzení, že návrh byl podán uspěchaně nebo pod tlakem, zcela dementoval.

Například pro Radiožurnál se vyjádřil i matematik René Levínský, pro kterého je návrh nepochopitelný. „Někdo z úředníků na ministerstvu napsal tuto větu buď omylem, nebo po nějaké dohodě se sportovními svazy,“ dodal.

Viroložka Ruth Tachezy se k situaci také pro Radiožurnál vyjádřila: „Je to asi trochu podpásový útok od pana premiéra na Mezioborovou skupinu pro epidemické situace při ministerstvu zdravotnictví, když ví, že ta situace byla jiná, možná zcela anomální a do určité míry ji lze přisuzovat jemu, protože měnil jednoho ministra za druhým.“

Nicméně nakonec přišel nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) s novým mimořádným opatřením, na jehož základě se od pondělí mohou setkávat nanejvýš dva lidé. Výjimku tvoří členové jedné domácnosti.

Autor: Ivan Glaser



Související články