Očkovací povinnost pro Čechy? Přečtěte si, co všechno si na nás vymýšlejí

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vakcina covid
Zdroj: M-Foto / Shutterstock.com

Mnoho lidí ještě dnes považuje očkování proti koronaviru za zbytečné nebo nedůvěřuje vakcínám, které se vyvinuly. Donutit by je mohla finanční odměna nebo očkovací povinnost, jak uvedli odborníci. Je nutné vytvořit kolektivní imunitu, k tomu je ale potřeba, aby bylo očkovaných alespoň 70 % obyvatel. Píše o tom CNN Prima NEWS.

Politici společně s odborníky přemýšlejí nad tím, jak motivovat občany, aby se nechali očkovat. „Kdyby bylo po mém a bylo by to možné, zařídil bych, aby očkování bylo povinné, protože to je v celospolečenském zájmu a něco zásadního,“ řekl imunolog Václav Hořejší na CNN Prima NEWS.

Hořejší by zavedl finanční motivaci nebo potvrzení pro usnadnění života

„Myslím, že nejlepší motivací pro to, aby se lidé nechali očkovat, je covid pas nebo nějaké potvrzení, které jim usnadní život. Ten, kdo ho nebude mít, to bude mít trošku komplikovanější s cestováním a účastí na masových akcích,“ pokračoval Hořejší.

„Klidně bych ještě zavedl nějakou finanční motivaci. Dal bych jim třeba pět stovek nebo tisícovku na ruku za to, že se nechají očkovat,“ přemýšlí nad možnými variantami český imunolog. Lidé by si tak ušetřili starosti s testováním do různých služeb, koupaliště nebo koncerty.

K situaci se vyjádřil také biolog Jaroslav Flegr, který si myslí, že očkování nakonec bude stejně povinné a nikdo se mu nevyhne. Na svůj účet na twitteru napsal: „Milí odmítači očkování. K dosažení kolektivní imunity i v zimě bude třeba proočkovat přes 90 procent populace. Takže očkování bude nakonec povinné a vás stejně nemine. Nebylo by lepší se naočkovat hned a dobrovolně a ušetřit si (mimo jiné) pakárnu s testováním?“

Ministerstvo zdravotnictví musí nalákat k očkování další lidi

Tempo očkování zpomaluje, a tak je na ministerstvu otázkou, jak nové lidi přilákat a motivovat k očkování. Schůdnou variantu tak hledá i Adam Vojtěch.

Martina Čovbanová z ministerstva zdravotnictví uvedla, že se budou muset kampaně ještě více rozšířit. Podle jejích slov ale bude zájem o očkování klesat, vzhledem k tomu, že jsou prázdniny.

„Poklesu tempa očkování se v tuto chvíli není třeba obávat. Nicméně je pravdou, že se i na tuto situaci připravujeme a kampaň na to bude reagovat,“ dodala Čovbanová. Andrej Babiš si myslí, že bude možnost zařídit mobilní týmy nebo očkovací místa zřídit v podnicích nebo obchodních centrech.

„Byly názory, že uděláme loterii či že by mohli dávat bonusy zaměstnavatelé,“ uvedl premiér. Podle jeho slov by zaměstnavatel měl o své podřízené pečovat. Výhody nebo bonusy by je mohly motivovat k očkování. Jestli se to ale bude lidem líbit, je otázkou.

Prozatím je kompletně naočkovaných necelých 2,9 milionů lidí, což je necelá třetina. Do očkování se nehrnou mladí lidé, kteří k vakcíně nemají důvěru.

Ti, co se očkovat nechali, tak neudělali z obavy o zdraví – chtějí se snadno dostat ke kadeřnici, do zahraničí nebo do restaurací.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články