Očkovali vaši babičku mezi prvními? Může mít problém, bojí se odborníci

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ockovani
Zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Dvě dávky očkování podle všeho nebudou stačit. Ta další by mohla být připravena již na podzim. Shodli se na tom experti a lékaři, kteří tvrdí, že se lidé v Česku budou muset ještě přeočkovat.

Další přeočkování je na spadnutí. Je to hlavně kvůli mutacím, které se stále rychleji šíří po celém světě a vůči nimž nejsou dvě dávky očkování účinné.

Varianta delta se rychle dostala například do Izraele, který má sice očkovaných snad nejvíce lidí na světě, zároveň se ale zvýšil počet nakažených. Očkování tak opravdu proti koronaviru stoprocentně nechrání.

U nás by mohl nastat problém u starších lidí

Senioři patří mezi ohroženou skupinu lidí, proto s očkováním šli na řadu jako první. Hlavně u nich tak mohou nastat problémy se zdravím.

Na novou mutaci nebudou dvě dávky očkování stačit, rozhodli se experti, kteří situaci v Izraeli sledují. Určitě ale všichni vzpomínají na reklamy, které hlásaly, že budou zaručeně stačit pouze dvě.

„Mám obavu o seniory, kteří byli očkovaní v březnu. Je možné, že už v listopadu budeme muset tyto seniory přeočkovat, aby se zvýšila jejich imunita,“ řekl lékař Vlastimil Válek pro CNN Prima NEWS. Vyjádřil se také vakcinolog Daniel Dražan, který říká, že dvě dávky nemusí stačit právě pro ohrožené seniory.

Je ale nutné počkat si na výsledky z mezinárodních studií. Podle ministerstva zemědělství je Česká republika na přeočkování připravena, což potvrdil také ministr Adam Vojtěch: „Jsme připraveni to provést. Máme dostatek látek na následující období roku, abychom přeočkovali celou populaci.“

Mutace delta je osmkrát nakažlivější

Vakcíny, kterými se nyní očkuje a u kterých jsou potřeba dvě dávky, mají mnohem nižší účinnost proti novým variantám koronaviru. O možném přeočkování se jedná hodně často, potvrdil to také Jan Hamáček: „To, že se v nějakém momentě bude muset přeočkovávat bez ohledu na druh vakcíny, o tom se diskuze vedou.“

V Izraeli se chystají podat třetí dávku očkování právě rizikovým skupinám, mutace delta je podle expertů až osmkrát nakažlivější než předchozí varianty. Vakcíny, které se nyní dodávají a kterými se očkuje, nejsou tak účinné.

„Vakcína Pfizer dokáže mutaci delta předejít s 64procentní účinností. Ochrana proti těžkému průběhu a hospitalizaci je ale i nadále velmi vysoká – 93 procent,“ vyjádřil se na sociálních sítích analytik Arieh Kovler z Izraele. Naproti tomu český imunolog Václav Hořejší řekl, že i přesto, že na mutaci delta je očkování slabší, působí dostatečně silně.

Kromě delty se objevila také další mutace lambda, která by měla pocházet z Peru. V České republice bylo na konci minulého týdne evidováno 126 případů mutace delta. A laboratoře už na konci června hlásily, že mají první případ jihoamerické mutace, která opět může být o něco „agresivnější“ než předchůdkyně delta.

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články