Stačí k nákaze, aby kolem člověka s delta variantou prošel neočkovaný? Odpověď epidemioložky vás nepotěší

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ockovani mutace covid
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Epidemiologové z celého světa bijí na poplach. Mají strach z nové mutace koronaviru, kterou nazývají delta. Navíc se ukázalo, že existuje ještě další varianta covidu-19, které se přezdívá lambda.

Česká epidemioložka Alexandra Bražinová před novými mutacemi varuje. Podle ní stačí, aby kolem člověka s mutací delta prošel neočkovaný člověk, a v tu chvíli se stane nakaženým. Je tedy nutné, aby se proočkovalo více lidí, než se předpokládalo dříve.

Delta se rychle šíří hlavně v určitých zemích

Podle epidemiologů, vědců a lékařů je nutné, aby se očkovaly také malé děti již od dvanácti let, protože jinak se kolektivní imunity nedosáhne.

Ta je přitom nutná k tomu, aby se celá populace koronaviru zbavila. Tím, že se nové mutace rychle šíří, může dojít k tomu, že přibude více nakažených.

U varianty delta přitom stačí jen několik vteřin kontaktu s nakaženým člověkem. Dosud to bylo až patnáct minut. „Člověk s deltou může snadněji nakazit více lidí, stačí, aby kolem něj prošla skupina neočkovaných lidí, a všichni se během několika sekund nakazí,“ varuje Bražinová, která se k situaci vyjádřila pro CNN Prima NEWS.

Nedávno se ještě odhadovalo, že je potřeba naočkovat až 60 % celé populace. Co se týče delta varianty, zde je nutné naočkovat až 80 % dospělých, aby se zamezilo dalšímu šíření koronaviru. Očkovat se ale nechají spíše starší lidé, mladší osoby nemají k vakcinaci důvěru.

Mladí lidé považují očkování za zbytečné

Co se týče starších osob, je nutné mít naočkovaných až 90 procent lidí starších 60 let. Tito lidé jsou ale obecně raději, když se očkovat nechají.

Nejmenší zájem mají mladí lidé a studenti, kteří se nejen obávají vedlejších účinků, ale vakcinaci nevěří nebo si myslí, že nákaza u nich nebude, a očkování tak nepotřebují.

Mladí lidé se většinou cítí zdraví, a tak nemají potřebu se jít nechat očkovat. Vakcínu nechtějí i proto, aby mohli v klidu na zahrádky restaurací nebo za hranice.

Za zbytečné ho považují hlavně z důvodu nejnovějších zpráv, které chodí z Izraele. Tam hlásí zvýšený počet nakažených koronavirem i přesto, že země patří mezi nejlépe proočkované státy na světě.

Lidé v Izraeli nejčastěji dostali vakcínu od společnosti Pfizer, která sice má vysokou účinnost, kvůli variantě delta ale klesla na 64 %. Naočkovaní se tedy mohou nakazit, ale oproti neočkovaným lidem mají výhodu. „Stále jsou chráněni před závažným onemocněním, hospitalizací a téměř stoprocentně před úmrtím,“ doplnila Bražinová.

Koronavirus je tu s námi již od roku 2020, kdy se v České republice poprvé uzavřela společnost. Zavřely se obchody, hospody, také služby.

Přes letní měsíce se sice vše opět otevřelo, netrvalo však dlouho, aby bylo znovu zavřeno. Během jarních měsíců se situace v Česku začala zlepšovat a počty nakažených klesaly, nyní jsou zase o něco vyšší. Můžeme ale vyjet za hranice státu, navštívit hospody nebo si zajít do kina.

Autor: Raina Tomanová



Související články