Očkování vázne i kvůli EU. Známe důvod rozepří mezi ní a firmou dodávající vakcíny

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
vakcina covid
Zdroj: Profimedia

Evropská unie v současné době nehodlá prodlužovat smlouvu na dodávky vakcín proti covid-19 od společnosti AstraZeneca. Smlouva s britsko-švédskou firmou přitom končí v červnu.

Informace přinesl server iDnes.cz. Evropská unie, jak uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton, za nedodržení smlouvy tuto firmu zažalovala. AstraZeneca není schopná zajistit strategii tak, aby byly dodávky s vakcínou doručeny včas.

Evropská unie zatím neví, co se bude dít, ale vakcína je podle ní dobrá

Breton se vyjádřil k celé situaci ve francouzské stanici France Inter. Podle něj neobnovila Evropská unie kontrakt pro období následující po červnu. Uvidí se, co se bude dít. Podle EU je očkovací látka od AstraZenecy kvalitní.

Problémy s dodávkami se řeší už několik měsíců. První potíže přišly na začátku letošního roku. V tuto dobu se pomalým tempem rozjíždělo očkování po celé EU.

AstraZeneca v prvních třech měsících roku 2021 dodala asi 30 milionů dávek, ale naslibovala čtyřikrát tolik. Od dubna do června dodá pouze 70 milionů vakcín místo 180 milionů, které má nasmlouvané právě s Evropskou unií.

Náklady na novou objednávku se mohou zvýšit

O víkendu se Evropská komise rozhodla pro nákup až 1,8 miliardy dávek vakcíny proti koronaviru, a to od firmy Pfizer/BioNTech. Náklady na tuto objednávku mohou být vyšší, než kdyby se koupila dřívější verze této vakcíny.

Zvýšení ceny se ale mohlo očekávat. Je to díky tomu, že se zvýšily náklady na výzkum a upravily se také výrobní linky. Právě kvůli výpadkům výrobních linek nemohla společnost dodávat vakcíny v takovém počtu, v jakém slíbila.

Celkově bylo dodáno do Evropské unie méně dávek vakcín, než bylo slíbeno. V České republice se ale očkování rozbíhalo velmi pomalu právě z důvodu, že nebyly vakcíny.

V posledních dnech se očkuje několik desítek tisíc lidí denně. Zároveň se snižuje počet nakažených a probíhá postupné rozvolňování opatření.

Autor: Raina TomanováSouvisející články