Odmítáte očkování? Zdravotní pojišťovny pro vás mají špatnou zprávu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
koronavirus test
Zdroj: Shutterstock

Očkování proti koronaviru má své odpůrce i příznivce, ale zdravotní pojišťovny se shodly na jednom. Odmítáte očkování? Dobrá, ale bude to něco stát, říká návrh Svazu zdravotních pojišťoven. S informací přišel Český rozhlas.

Od úterý 1. června platí pro každého pojištěnce v České republice nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy měsíčně zdarma.

Je to novinka, neboť dosud byly PCR testy hrazené jen pro osoby, které vykazují příznaky. Ostatní zájemci o podrobnější koronavirový test si jej museli hradit sami.

Důvodem změny byla velká poptávka po kvalitnějším testování. Samotesty či antigenní laboratorní testy často vykazovaly nepřesné informace.

Nechcete očkování? Zaplaťte si testy sami

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich se vyjádřil, že čím dostupnější je očkování, tím více by se mělo od hrazení testů pojištěncům upouštět.

Od pátku 4. června se k očkování proti koronaviru mohou hlásit ročníky 2005 a starší. Dostupné bude plošně pro všechny starší 16 let.

„Jestli nebudeme muset přejít na nějakou finanční spoluúčast. Kdy se občané mohou rozhodnout, zda absolvují očkování – které je jednoznačně méně finančně nákladné, ochrana je trvalejší a společenská bezpečnost také výrazně lepší. Ten, kdo očkování odmítá z nikoliv indikovaných důvodů, by měl převzít určitou finanční zodpovědnost za to, že očkování bude nahrazovat testy,“ řekl Friedrich pro Český rozhlas.

Odpůrci očkování musí převzít finanční odpovědnost

Stejný názor sdílí i člen představenstva Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák: „Tito lidé by měli skutečně převzít díl odpovědnosti a rozhodně by se měli podílet nějak finančně, protože trošku spoléhají na to, že je ochrání okolí, které se očkovat nechá.“

Friedrich odhaduje, že od července by mohlo skončit plošné testování v zaměstnání. Pro pojišťovny jsou to vysoké částky v řádech miliard korun.

Molekulární biolog Masarykovy univerzity Omar Šedý tento fakt potvrzuje: „Jen chemie, izolace nukleové kyseliny a souprava pro provedení testu stojí kolem dvou až tří set korun.“

Autor: Alžběta KubátováSouvisející články