Otevřely se vnitřní prostory restaurací. Můžete i na diskotéku, má to však jeden háček

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
diskoteky bez tance
Zdroj: DisobeyArt / Shutterstock.com

S dnešním dnem přišla další vlna rozvolňování, která povolí otevření vnitřních prostor restaurací, vyrazit si budete moci také do bazénů nebo saun. Otevřou se rovněž bary a diskotéky, ale nesmí se v nich tančit ani být živá hudba. V posilovně si nejen zacvičíte, ale po sportu můžete použít také šatny.

Ve všech případech zůstávají podmínky, jako je negativní test, dokončené očkování nebo prodělaná nemoc. Pro restaurace a další stravovací zařízení bude platit neomezená otevírací doba, kterou si tak mohou nastavit, jak chtějí.

U stolu maximálně čtyři lidé, nošení roušky a dodržení rozestupů je nadále povinné

V restauracích jako jediném zařízení se budou lidé moci prokázat samotesty s negativním výsledkem. Jak se ukázalo, dodržování takového nařízení je v praxi nevymahatelné. Potvrdili to policisté, kteří hosty kontrolují.

Dnes se otevřely také hudební, taneční nebo herní kluby. Jestli jste se radovali, že si konečně zatančíte, tak zbytečně. Podle nařízení vlády si budete muset ke konzumaci jídla a pití sednout. V klubech nesmí znít ani živá hudba. I tady hosté musí nosit roušky a dodržovat rozestupy.

Budou se moci pořádat skupinové prohlídky v muzeích nebo galeriích. Bez omezení to bude pro deset lidí, pokud se prokážou testy nebo potvrzením o prodělané nemoci, může se jich jedné prohlídky zúčastnit až 30. Mohou fungovat i pěvecké sbory, musí mít rozestupy a účastnit se jedné akce může až 30 osob.

Během zpěvu si budou moci ochranu dýchacích cest sundat, ale musí se vést evidence těch, kteří se sboru zúčastní. V posilovnách a vnitřních sportovištích můžete od pondělí využívat i šatny, navíc platí už jen limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních.

Do sauny nebo wellness jen do kapacity 30 procent

Otevírají se koupaliště a bazény. I zde bude platit limit jednoho člověka na 15 metrů. Pokud se rozhodnete pro saunu nebo solnou jeskyni, počítejte s rezervací, protože kapacita může být naplněna maximálně do 30 procent. Aby vás na koupaliště nebo bazén pustili, musíte se prokázat negativním testem, certifikátem o očkování nebo dokladem, že jste nemoc již prodělali.

Pro milovníky hazardu se otevřou herny a kasina. Nutná bude ochrana úst a nosu, stejně jako rozestupy dva metry. Aby vás do podobných zařízení pustili, musí být test proveden v oficiálním odběrovém centru. Novinky jsou také v cestování.

Ze Slovenska, Polska nebo Chorvatska bude možné přicestovat bez omezení již 22 dní po první dávce vakcíny proti koronaviru. Pravidla pro očkované cestovatele se ale budou lišit stát od státu, proto je dobré si vše dopředu nastudovat. Další vlna rozvolnění přišla jako reakce na rozsudek Nejvyššího státního soudu. „Nechci jít proti rozhodnutí soudu,“ řekl jednoduše ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Autor: Raina TomanováSouvisející články