Oxygenerátory – noví pomocníci pro pacienty s koronavirem míří do Česka. Dorazit mají i plicní ventilátory

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
korona virus
Zdroj: Profimedia

Čísla nakažených onemocněním covid-19 v České republice rostou a s tím se zvyšuje i počet hospitalizovaných v nemocnici. Právě s péčí o ně mají pomoci obdržené plicní ventilátory a nově také patnáct set oxygenerátorů HFNO (High-Flow Nasal Oxygen). Ty si Česká republika objednala od Nového Zélandu. Přístroje by měly pomoci pacientům ve vážném stavu, především těm, u kterých hrozí selhání plic.

Zatímco na jaře byla Česká republika jedna z nejúspěšnějších zemí, co se boje s koronavirem týče, na podzim už bohužel patříme mezi ty rekordmany z druhého konce.

Velký počet nakažených lidí vede nevyhnutelně ke stále většímu počtu covid pozitivních pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

Do Čech dorazí ventilátory i oxygenerátory

Z tohoto důvodu je potřeba vybavit nemocnice dalšími přístroji, které mohou pacientům ulevit. Pomoc k nám přišla z Rakouska, Maďarska a Rumunska, a to v podobě plicních ventilátorů. A další byly slíbeny od Severoatlantické aliance.

Česká republika také objednala 1500 oxygenerátorů, které by měly dorazit z Nového Zélandu.

Ti mají oproti ventilátorům několik výhod. Jsou pro plíce daleko šetrnější a není nutné pacienty při jejich použití uspávat. Také obsluha oxygenerátorů je snazší a vyškolit odborného pracovníka netrvá tak dlouho jako u ventilátoru, kde to může být až půl roku.

Často se také v nemocnicích pracuje s tím, že se na nové dýchací přístroje školí rovnou medici a studenti, aby tak odlehčili sestrám a lékařům, kterých je teď spíše nedostatek.

Využití na JIP i na běžném pokoji

Velký přínos těchto přístrojů potvrdil pro Lidovky.cz i Michal Šotola, vedoucí lékař oddělení 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK v Praze. „U některých pacientů s onemocněním covid-19 se velice osvědčil. Pacientům pomáhají v době, kdy je v důsledku nemoci dodávka kyslíku do mozku, k srdci a dalším vnitřním orgánům nedostatečná,“ uvedl.

Podle něj má oxygenerátor široké využití. Zatímco u nás jsou používány především na intermediálních jednotkách, tedy těch, které jsou něco mezi JIP a standardním pokojem, v zahraničí jsou již využívány i na běžných lůžkových odděleních.

Autor: Markéta Krejčí



Související články