Počet úmrtí na covid-19 klesá. Víme, jak moc se situace zlepšuje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
smrt covid
Zdroj: Monika Wisniewska/Shutterstock.com

Oproti minulému úterý počet nakažených onemocněním covid-19 podle laboratoří klesl o zhruba 800 případů, včera totiž evidovaly 2 405 pozitivních případů. Podle informací se situace zlepšuje a klesá i počet úmrtí.

Od začátku března počty nakažených, kterých v té době bylo denně kolem 17 tisíc, pozvolna klesají. V úterý tak hygienici podle dostupných informací prokázali nákazu u 2 405 lidí. Je to lepší situace než před týdnem. „Tehdy vykázali hygienici 3238 nově nakažených. Epidemická situace se v posledních týdnech zlepšuje,“ informuje iDNES.cz

1 milion zcela očkovaných

Zlepšuje se i situace s očkováním. Za celou dobu očkování, které se u nás odstartovalo na konci minulého roku, je podle informací evidováno přes 1 milion lidí, kteří už mají očkování proti koronaviru zcela ukončené. Zdravotníci za uplynulé měsíce už vykázali více jak 3,3 milionů injekcí s očkovací látkou.

„Počty očkovaných v poslední době kolísaly. V úterý 13. dubna počet podaných dávek vakcín přesáhl 61 000, následující dva úterky klesl zhruba na 57 000 a 59 000 a tento týden v úterý zase vystoupal až na 68 000,“ informuje iDNES. Rekord v počtu očkovaných za jeden den padl minulý čtvrtek, kdy se stihlo vakcínu podat 78 000 lidí.

Už u více než 1,6 milionu lidí bylo potvrzeno, že je pozitivní na koronavirus. Nicméně od poloviny března u nás klesá i počet lidí, kteří umírají s onemocněním covid-19. V březnu denně umíralo zhruba 200 lidí. V posledních dnech počty za den nepřekročily číslo 50.

Za celou dobu pandemie v České republice nemoci podlehlo více než 29 400 lidí. Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách podalo informaci, že za včerejšek eviduje 23 úmrtí.

I reprodukční číslo kleslo. To udává informaci o tom, kolik pozitivní člověk nakazí jiných lidí. To pracuje s proti epidemiologickými informacemi podle tabulky PES. „Z úterní hodnoty 0,90 se k dnešku mírně snížilo na 0,86. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří,“ vysvětluje iDNES.cz.

Nemocnice se vrací do běžného režimu

Vzhledem ke klesajícím číslům se i nemocnice pomalu vracejí do klasického režimu, kdy se mohou věnovat i neakutním operacím a i se věnovat pacientům, které musely odkládat na pozdější termíny. Momentálně je volných 28 procent standardních lůžek a 26 procent lůžek s umělou plicní ventilací.

Ačkoliv se situace zlepšuje, podle předchozího způsobu uvolňování se stále nacházíme v jednom z nejhorších stupních. „V úterý byla hodnota indexu PES 46, což odpovídá třetímu, oranžovému stupni. Protiepidemickým systémem PES se však opatření v Česku již několik měsíců neřídí,“ zpravuje portál iDnes.cz

Autor: Ivan GlaserSouvisející články