Pokud máte očkování, na shledanou. Tady rozhodně nenakoupíte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ockovani
Zdroj: Shutterstock

Očkování hýbe světem. Do jedné skupiny patří ti, kteří se nechali naočkovat bez sebemenších problémů, do druhé pak ti, kteří očkování odmítají nebo ho ze zdravotních důvodů nechtějí. Majitelka jednoho českého obchůdku však patří do úplně jiné kategorie. Naočkovaným občanům zakázala vstup do prodejny.

Jak informoval server iDnes.cz, Česká obchodní inspekce vyslala své inspektory, aby zjistili podrobnosti o zákazu, který si vyvěsila sama majitelka obchodu s dětským zbožím v centru Olomouce. Provozovatelka u vstupu umístila cedule zakazující vstup lidem očkovaným proti covidu.

Očkovaní lidé jsou nebezpeční

Podle ní by mohli naočkovaní zákazníci ohrozit ty, kteří vakcínu nemají, zejména pak těhotné ženy. Imunolog uvedl, že je to naprostý nesmysl a podle inspekce se jedná o možnou diskriminaci.

„Zákaz vstupu očkovaným mRNA vakcínami v zájmu ochrany zdraví těhotných žen a nenarozených dětí, zaměstnanců a vedení společnosti.“ Toto oznámení stojí na cedulích, které jsou vyvěšeny při vstupu do prodejny s dětským zbožím.

Zuzana Michálková je provozovatelka obchodu. Vyvěšení cedule zdůvodnila tak, že má strach o zdraví zákazníků i o to své. Podle ní zvyšuje očkování riziko přenosu nákazy od lidí, kteří kvůli aplikované vakcíně nemají žádné příznaky nemoci.

Uvedla také, že zatím nebyla vědecky prokázána neškodnost mRNA očkovaní, a ona se tak obává možného přenosu částeček vakcíny na neočkované zákazníky, zejména na těhotné ženy.

Naprostý nesmysl

Imunolog Václav Hořejší z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd reagoval: „To je naprostý nesmysl. Pochází z překroucené informace, která se objevila v souvislosti s tím, že naočkovaní lidé, když jsou nakažení, tak se na nich nákaza neprojevuje, ale přenáší ji, což je nesmysl. Čistě teoreticky by takové přenášení bylo mnohonásobně nižší než u člověka neočkovaného.“

Oznámení se v dětském obchodě Brouček objevilo již před nějakým časem. „Oznámení tu máme celý měsíc, od doby, kdy v britském odborném časopise vyšla studie popisující stav, který se začal dít v USA a ve Velké Británii, kde stovky až tisíce těhotných žen měly spontánní potrat, jedno v jakém stádiu těhotenství,“ řekl partner Michálkové Ondřej Feneš.

Feneš poskytuje poradenství nastávajícím maminkám a vedle obchůdku bude otevírat vlastní ordinaci. Prý se zabývá výživou jako psychoneuroimunolog a má na to odbornost i vzdělání.

Cedulkami zakazujícími vstup očkovaným lidem se kvůli možné diskriminaci zákazníků začala zabývat Česká obchodní inspekce (ČOI).

Zdroj: iDnes.cz

Autor: František OlšaSouvisející články