Praktičtí lékaři řešili očkování proti koronaviru. Vládě poslali vzkaz, který se jí nebude líbit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani proti koronaviru
Zdroj: REDPIXEL.PL / Shutterstock.com

Praktičtí lékaři se na tiskové konferenci minulý týden shodli na tom, že kvůli špatnému rozdělování vakcín a nevyužití jejich potenciálu vládou zemřeli někteří lidé zbytečně, při čekání na očkování u svého praktika. Kritizovali také fakt, že dostali méně vakcín, než bylo slibováno.

„Praktičtí lékaři stáli po celou dobu boje proti covidu v první linii. Bohužel došlo k tomu, že když přišlo očkování, dostali jen omezenou roli. Celá řada pacientů v té frontě zemřela a očkování se nedočkala. V duších praktických lékařů a pacientů to zanechalo šrámy,“ uvedl Cyril Mucha, člen výboru Společnosti všeobecného lékařství.

Největším problémem bylo nedostatečné zásobování ordinací vakcínami. I když byl o očkování praktiky velký zájem, a to především u starších lidí, většina lékařů dostala jen část požadovaného množství vakcín, někteří se do dnešního dne nedočkali ani jedné.

Některé ordinace nedostaly ani jednu vakcínu

„V průměru dostala ordinace asi 100 dávek vakcín za těch deset týdnů, co se lékaři zapojili do očkování. To je práce zhruba na týden, většinu času tedy nebylo čím očkovat. A stále tady máme ordinace, které doteď nedostaly nic,“ upozornil předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Ten dále uvedl, že kdyby vakcíny obdrželi všichni praktičtí lékaři, kteří měli o očkování svých pacientů zájem, dokázali by naočkovat přibližně 50 tisíc lidí denně. Od začátku roku však praktici kvůli omezeným dodávkám vakcín vyočkovali pouze zhruba půl milionu dávek.

Chceme i Pfizer, volají lékaři

Vzhledem k tomu, že podle návrhu České vakcinologické společnosti by očkování AstraZenecou a Johnson & Johnson mělo být umožněno jen lidem nad 50 let a výpadkům vakcíny Morderna mají praktici zájem o dodávky vakcín Pfizer. Tomu nahrává i fakt, že se tato vakcína může skladovat i v nižších teplotách po dobu 30 dnů.

„Omezením věku se skupina výrazně zúží. Je zcela evidentní, že pokud chceme očkování udržet v ordinacích praktických lékařů, tak musíme do ordinací dostat i vakcínu Pfizer,“ dodal Šonka. Myslí si, že v příštím roce není reálné udržet chod očkovacích center, a vakcinace se vrátí do ordinací praktiků.

Uvedl také, že se vakcína Moderna nově objednává přímo u dodavatele. „Toto byly vakcíny, které získal kraj, v tomto případě Praha, a rozhodl se, že část uvolní praktickým lékařům. Způsob, kterým to udělal, nechci komentovat. Setkali jsme se s tím v několika krajích, kdy se zjistilo, že nějaká Moderna přebývá a mohou ji dostat praktici. Byl problém ji rychle doručit a hledal se způsob, jak to provést. Tohle je jeden z těch způsobů,“ reagoval Šonka na dotaz CNN Prima NEWS.

Systém přerozdělování vakcín byl podle lékařů netransparentní a nespravedlivý. „Tak Modernu dostane deset ordinací v Praze. Krajský koordinátor se zřejmě zhlédnul ve hře ‚klikni a máš‘. Kdo dříve zareagoval na e-mail SPL, je vítěz. Bohužel já a další stovky ordinací máme opět smůlu,“ uvedla na twitteru jedna z praktických lékařek.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články