Prymula řekl, co nás spasí před dalším lockdownem. Co ještě doporučil?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
roman prymula
Zdroj: Profimedia.cz

Zatímco většina obyvatel se radovala, že epidemie koronaviru je na ústupu, čísla nakažených začala zase pomalu růst. Kromě mutace delta se u nás objevila i nová varianta s názvem lambda. Epidemiolog Roman Prymula pro CNN Prima NEWS řekl, co je v této situaci nejdůležitější.

V mnoha zemích po celém světě se aktuálně opět zpřísňují koronavirová opatření. Například na Slovensku platí opět povinná karanténa pro všechny, kteří zemi navštíví a nejsou naočkováni. Podle Romana Prymuly toto opatření v Česku zatím není potřeba.

„Musíme si uvědomit, že jsme po době poměrně setrvalého poklesu v situaci, kdy se tento pokles nejen zastavil, v posledních dnech vidíme nárůst. Nebezpečné je, že exponenciála může vzniknout velmi plíživě, potom je velmi těžké ji brzdit. Určitá obezřetnost tady musí být, protože křivka se opravdu začíná zvedat,“ řekl Prymula pro CNN Prima NEWS.

Opatření jako na Slovensku nepotřebujeme

Dále řekl, že aktuálně by se stát měl zaměřit především na opatření v rámci regionálních úrovní. „V tuto chvíli nemá smysl přijímat opatření, která by byla na celou republiku. Měli bychom počkat, jak se bude situace vyvíjet,“ řekl dále epidemiolog.

Stále je očkování volbou číslo jedna. „Domnívám se, že to je jediná cesta, která nás může spasit od toho, abychom tady museli dělat plošná opatření ve smyslu lockdownů. Velmi bych se přimlouval, aby se naše populace nechala proočkovat ještě více, než to v tuto chvíli je,“ uvedl bývalý ministr zdravotnictví.

Aktuální proočkovanost je nedostačující, míní odborník. „Těch zhruba 50 procent nám určitě stačit nebude. Potřebujeme se dostat někam mezi 70–80 procent. Pak jsme schopni cirkulaci tohoto viru výrazně omezit,“ upřesnil Roman Prymula.

Koncem června se u nás objevila i nová mutace koronaviru s názvem lambda. Původně pochází z Peru, kde se poprvé objevila v prosinci minulého roku. Od té doby se rozšířila do dalších třiceti zemí, včetně České republiky. U nás je evidovaný zatím jeden případ nakažení, a to ve Středočeském kraji.

Aktuálně neexistují žádná data k této nové mutaci. Můžeme se jen domnívat, zda bude agresivnější a jak bude nakažlivá. Ve světě panují obavy z toho, že bude smrtelnější pro ohroženou skupinu lidí a že očkování nebude zcela proti ní účinné.

„V případě mutace delta jsou u dvoudávkových schémat jednoznačně účinnější mRNA vakcíny, třeba Pfizer/BioNTech. Tam účinnost, byť v posledních studiích poklesla na 64 procent, je přesto velmi vysoká,“ podotkl Prymula.

„Třeba vakcína AstraZeneca se proti variantě delta pohybuje někde na 60 procentech,“ sdělil. Následně pro CNN Prima NEWS řekl, že jisté obavy z toho, že přijde nová mutace odolná vůči stávajícímu očkování, existuje.

Mutaci delta nesmíme podcenit

„V tuto chvíli si myslím, že vakcíny jsou účinné i proti těmto mutacím a riziko tu zatím není,“ upřesnil Prymula. V řešení je i to, že pokud se zvyšuje počet obranných látek v těle, zvyšuje se účinnost i proti virům. Je tak důležité myslet na to, že se budeme muset nechat přeočkovat.

I nadále bychom variantu delta neměli v žádném případě podceňovat, naopak. „Dá se očekávat, že to bude zhruba za rok. Obecně přeočkováváme v pásmu jednoho až pěti let, podle vakcín, které jsou k dispozici,“ řekl Prymula.

„V zemích, kde není vysoká proočkovanost, může delta způsobit značný exodus a zatížit zdravotnictví. Musíme být obezřetní, už jen proto, že začíná prázdninové období a máme tu už takový nárůst, musíme monitorovat, kolik případů je sem zavlékáno, ale i co se děje u nás. Musíme předejít tomu, abychom se dostali do velké exponenciální fáze,“ apeloval Prymula.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články