Rusové vyvíjejí vakcínu pro zvířata. Neuvěříte, pro jaká je primárně určena

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina zvire
Zdroj: Shutterstock

Téma, které bude rezonovat mezi ochránci zvířat i mezi odpůrci očkování. Rusko vyvíjí vakcínu proti covidu pro zvířata. Především však pro zvířata, která se koronavirem nakazila už v minulosti, což je velká ztráta pro jeden druh průmyslu. V pražské zoo se očkování zvířat také řeší. Nejnovější informace přinesl Blesk.

Za rok a půl, co svět sužuje pandemie, se objevilo několik případů nákazy i u zvířat. U lidí již očkování probíhá v plném proudu, nyní se také řeší očkování zvířat.

Mazlíčci se zatím očkovat nebudou

Experimentální vakcíny už jsou dostupné a odborníci po celém světě řeší, zda je podávat. Podle Komory veterinárních lékařů ČR zatím očkování domácích mazlíčků není na pořadu dne.

Velice aktivně však řeší vakcíny pro zvířata Rusko. Jejich vakcína se jmenuje Carnivac-Cov a údajně dokázala během testů vytvořit protilátky u psů, koček, norků a polárních lišek.

Rusko norky potřebuje

Nákaza u norků může mít pro Rusko fatální důsledky, proto jejich zdraví Rusové velmi řeší. Minulý rok se totiž mezi norky nemoc rozšířila v Dánsku a několik kožešinových farem muselo zvířata vybít. Zemřelo tak přes 17 milionů zvířat.

Podle BBC se od norků mohou nakazit i lidé. Rusko má však jinou hlavní motivaci k řešení tohoto problému. Produkuje totiž 3 procenta všech světových kožešin a taková ztráta by byla pro kožešinový průmysl skutečně velká.

Kromě Ruska však vakcíny vyvíjejí i jiné firmy, jako například americká farmaceutická společnost Zoetis kvůli zoo v San Diegu, kde se objevily úplně první případy nákazy lidoopů na světě.

Očkování v jedné z nejslavnějších zoo na světě už v únoru dostali čtyři gorily a pět šimpanzů.

Svět potřebuje gorily

Na rozdíl od norků je třeba u goril jednat ze zcela jiného důvodu. Goril totiž na světě zbývá posledních přibližně 5000 kusů, takže ztráta každého jedince je katastrofická.

Gorily v San Diegu se sice uzdravily, ale přesto se veterináři rozhodli aplikovat lidoopům vakcínu, která je primárně určená psům, kočkám a norkům.

Richard gorila

Zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

Pražská zoo čeká na výsledky

Ani v pražské zoo se gorily a jiná zvířata nevyhnuly této zákeřné nemoci. Výjimkou nebyl ani slavný gorilí samec Richard.

Pražská zoo právě teď dává dohromady všechna pro a proti a rozhoduje se, zda se pro vakcínu, která není primárně určená lidoopům, rozhodne.

„Zvažujeme všechna pro a proti, sledujeme situaci, zda bylo očkování dostatečně účinné, či se nevyskytly nějaké vedlejší účinky,“ uvedl hlavní veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Mimo goril se v Zoo Praha nakazilo několik lvů, dva druhy tygrů a jedna kočka krátkouchá.

Zdroj: Blesk

Autor: Julie BordášováSouvisející články