Soukromá klinika bez povolení očkovala chronicky nemocné, které jinde odmítali

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina
Zdroj: Shuttersctock

Server iRozhlas.cz dnes informoval o tom, že pražská soukromá klinika Iscare bez povolení očkovala chronicky nemocné osoby, které jinde odmítali, protože na vakcínu podle tabulek ministerstva zdravotnictví neměly nárok.

Ministerstvo zdravotnictví rozdělilo kvůli očkování chronicky nemocné pacienty do dvou skupin. Pacienti s nemocí z první skupiny měli nárok na očkování automaticky. Pacienti s chorobami z druhé skupiny však museli splňovat podmínku ještě nějaké další přidružené nemoci, aby měli na dávku vakcíny proti covidu-19 nárok.

Crohnova choroba

Jednou z nemocí z druhé skupiny byla Crohnova choroba. To je autoimunitní onemocnění trávicího traktu, které v jeho různých částech způsobuje zánětlivé procesy. Kvůli zařazení nemoci však pacienti postižení pouze touto chorobou zatím nemají podle pravidel MZ na očkovací dávku nárok.

Pražská klinika Iscare i přesto takovýmto pacientům vakcínu podávala. „Trpím sarkoidózou plic a Crohnovou chorobou. Plicní lékařka mě odmítla, že nemám natolik omezené plicní funkce, abych byla vhodným kandidátem na očkování. (…) Na Iscare se shodli, že nárok díky přidružené chorobě mám a dostavit se mohu,“ řekla jedna z klientek kliniky serveru iRozhlas.

Podle iRozhlasu se Iscare zpočátku odvolávala na to, že dostala k očkování i osob s jinými nemocemi, než které jsou uvedeny v tabulkách MZ, souhlas Sdružení ambulantních specialistů i samotného ministerstva. Ty to však odmítají.

„Správnost postupu jsme konzultovali se Sdružením ambulantních specialistů. (…) Máme k tomu písemný souhlas předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorjana Jojka,“ bránila se klinika prohlášením.

Sám Jojko s tím ale nesouhlasí. „O tom já nic nevím. Zcela jednoznačně jsem to já nenapsal,“ uvedl pro iRozhlas.

Předseda představenstva kliniky Iscare Jozef Janov po opětovném kontaktování serveru iRozhlas uvedl, že bylo vyjádření interpretováno špatně. „Stanovisko na hlavičkovém papíru asociace s razítkem a podpisem pana Jojka nemáme,“ upřesnil pak generální ředitel kliniky Tomáš Juříček.

Rozšiřování tabulek

Již déle se však ozývají hlasy kvůli „diskriminaci“ některých nemocí, které na seznamech důvodů, kvůli kterým se mohou někteří chroničtí pacienti očkovat, nejsou.

Lékařka Karolína Podolská z organizace Parentproject vidí zase problém v tom, že nárok na očkování nemají osoby, které se o chronicky nemocné starají. „Když onemocní pečovatel, tak nejen že se pacient bez ošetřovatele neobejde, ale také hrozí to, že nákazu přenese na už tak těžce nemocného pacienta,“ vysvětlila pro iRozhlas.

Nově však budou tabulky osob s nárokem na očkování rozšířené o pacienty s idiopatickými záněty střev, se závažnými chronickými zánětlivými revmatickými onemocněními nebo s HIV.

Autor: Petr HejčlSouvisející články